Büyükada'da atlar can çekişiyor!

Pazar günü Büyükada’ya gidenler ise atın can çekiştiğine tanık oldu

Büyükada'da atlar can çekişiyor!

İstanbul’da Adalar genelinde 1540 at faytonlarda çalıştırılıyor. Asfalt yolda ve Adalar’ın dik yokuşlarında koşmak atların doğasına aykırı. Pazar günü Büyükada’ya gidenler ise atın can çekiştiğine tanık oldu.

‘Buna göz yummayın artık yeter’

Cumhuriyet’in haberine göre, Adalar toplamındaki 272 faytonun yaklaşık 230’u Büyükada’da bulunuyor. Araç muamelesi yapılan atlar doğalarına aykırı çalıştırıldığı için ölüyor. Ayrıca faytonlarıyla ünlü Adalar‘da atlara yönelik bir tedavi merkezi yok. Araç gibi plaka verilerek çalıştırılan faytonlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ve fiyat tarifeleri belirleniyor ama sağlıklarına dair bir çalışma yok.

Pazar günü Büyükada’ya gidenler bir atın yerde can çekiştiğini gördü ve sosyal medyadan paylaştıkları mesajlardan, “Buna göz yummayın artık yeter” mesajları paylaştı. Adalar’da insanların nostalji uğruna “köle usulüyle çalıştırılmasının önüne geçilmesi” istendi. Öte yandan hayvanseverler yıllardır at arabaları yerine çevre dostu akülü arabaların Adalarda kullanılmasını talep ediyor.