İç Açı

'Brunson'un Cuma günü tahliyesini bekliyorum'

İstanbul Barosu Seçimleri’nde ‘Avukat Hareketi’nin adayı olan Av. Dr. Başar Yaltı açıklamalarda bulundu. Yaltı “Brunson’un tahliyesini bekliyorum’ dedi.

20-21 Ekim tarihlerinde yapılacak İstanbul Barosu Seçimleri öncesi “Bağımsız, çağdaş, toplumcu” bir yargı için yola çıkan Avukat Hareketi’nin adayı Av. Dr. Başar Yaltı, RS FM yayınında açıklamalarda bulundu. Yaltı “Baro ile gücümüzü geri almayı hedefliyoruz” dedi.

Başar Yaltı baro seçimlerine ‘Avukat Hareketi’ olarak 1 yıldır hazırlandıklarını belirterek, “İstanbul Barosu bir kutup yıldızıdır, Türkiye’nin bütün baroları, Barolar Birliği de buna dahil, İstanbul Barosu’nun duruşuna bakarak tavır belirler. 24 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye fiilen bir “Tek Adam” rejimine geçmiştir. Artık kararnamelerle yönetilmektedir. Ama bu başta hukuk olmak üzere her şeye zarar veriyor. Biz normalleşme isteyen, Cumhuriyetçi, Laik, Atatürkçü bir baro ile gücümüzü geri almayı hedefliyoruz” dedi.

“ADAY ÇOKLUĞU SEÇİMİ ETKİLEMEZ”

Başar Yaltı, aday çokluğunun seçimi etkilemeyeceğine dikkat çekerken, “Türkiye’de seçmen dağılımı nasılsa Baro’da tam tersidir. İstanbul Barosu’nda %70 oranında Atatürkçü, solcu, laik avukatlar çoğunlukta. Sonucu bu oranlar belirleyecek” diye konuştu.

“BRUNSON TAHLİYESİNİ BEKLİYORUM”

Artık adliyelerde bile kağıt kıtlığı yaşandığını ifade eden Yaltı, “12 Eylül referandumu ile değiştirilen HSYK yapısı bu ülkeye ikinci bir darbe olmuştur” dedi. Yaltı, Cuma günü yapılacak duruşmada Rahip Andrew Brunson’un tahliye edileceğini tahmin ettiğini belirtirken, “Cumhurbaşkanı bunun ekonomik olarak kendisine zarar vereceğini hissetmişse o hakime tırnak içinde bir “talimat” gitmiştir. Gitmediyse de bir şekilde kendisi durumdan vazife çıkaracaktır. Ben Brunson’un tahliyesini bekliyorum” dedi.

Yukarı