Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez'i casus yazılımlarla dinliyor iddiası

Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrailli siber güvenlik şirketi NSO’dan aldığı belirtilen bir casus program aracılığıyla Katar, Suudi Arabistan ve Lübnan’daki kraliyet mensuplarıda dahil üst düzey yetkilileri dinlediği iddia edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez'i casus yazılımlarla dinliyor iddiası

Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrailli siber güvenlik şirketi NSO’dan aldığı belirtilen bir casus program aracılığıyla Katar, Suudi Arabistan ve Lübnan’daki kraliyet mensuplarıda dahil üst düzey yetkilileri dinlediği iddia edildi. BAE’nin Suudi Arabistan’la beraber ekonomik ve siyasi ambargo koyduğu Katar’dan da üst düzey isimleri izlemesi bölgedeki casusluk faaliyetlerinin boyutunu ortaya koydu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), İsrailli “siber güvenlik” şirketi NSO’dan aldığı yazılımlar aracılığıyla Katar Emirlik ailesini, Suudi Arabistan’daki kraliyet mensuplarını ve Lübnanlı siyasetçileri dinlediği iddia edildi. BAE’nin, NSO’dan satın aldığı casus programı ile ayrıca 3 ülkedeki kraliyet ve emirlik mensupları ile siyasetçilerin haberleşme ağını da hacklediği iddialara eklendi.

New York Times gazetesinin haberine göre, Perşembe günü casus yazılım üreticisi olan İsrail merkezli NSO Group aleyhinde açılan iki davada sunulan sızdırılmış e-postalar sayesinde, BAE’nin bölgesel casusluk faaliyetleri ifşa oldu.

E-POSTA KAYITLARINA GÖRE BAE’NİN DİNLEDİĞİ İSİMLER

BAE yetkililerinin İsrailli firmadan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, eski Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları Bakanı, Al-Arab gazetesinin editörleri ve üst düzey bazı isimlerin telefonlarını hacklemesini istediği de haberde iddia edildi. NSO firmasının da bu isteğe karşı bazı yetkililerin telefon kayıtlarını BAE’ye verdiği öğrenildi. İddialara göre, sızan e-postalarda, BAE’nin 2014 yılından beri Al Sani’nin cep telefonu kayıtlarına ulaşmaya çalıştığı ve Katar kraliyet ailesinin 159 üyesine karşı casusluk yaptığı ortaya çıktı. Yine iddialara göre, ortaya çıkan bir e-postada İsrailli firma Katar’daki 13 “üst hedef” isimle ilgili casusluk üzerine bir rapor vermeyi vaat etmiş.

İsrail merkezli NSO Group’un, kişilerin yazışmaların takip edilmesini ve telefon görüşmelerinin dinlenmesini sağlayan programlar üreten bir şirket olduğu iddia edilirken, İsrail merkezli şirketin ürettiği casus yazılımları birçok ülkenin istihbarat servisinin büyük paralar ödeyerek satın aldığı da biliniyor. Şirketin casus yazılımlarının en büyük müşterileri arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Orta Amerika ülkesi Panama ve Meksika gösterilirken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail merkezli NSO Group’tan aldığı casus programla birçok Katar yetkilisini ve Körfez’de birçok gazeteci ve yetkiliyi takip ettiği iddia ediliyor. Haber üzerine, Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail’le resmi diplomatik ilişkisi olmasa da perde arkası yürütülen ilişkilerin derinleştiği yorumları yapıldı. BAE’nin, eski CIA ajanlarıyla Körfez’de bir “Casusluk İmparatorluğu” kurma çalışmaları yürüttüğü daha önce de gündeme gelmiş, BAE istihbaratçılarının, Abu Dabi’deki bir yerleşkede CIA eğitimleri verildiği haberlere konu olmuştu.

CASUS PROGRAM NASIL ÇALIŞIR?

Haberde, NSO Grubu’nun casus programlarını ancak İsrail Savunma Bakanlığı izniyle Birleşik Arap Emirliklerine satmış olabileceği belirtilirken, casus programların ‘akıllı telefonlarda’ kullanıldığı iddia ediliyor. Programı kullananlar, önce takip etmek istedikleri telefona bir mesaj gönderiyor, mesajı alan kişi, mesajın altındaki linke tıkladığında program gizlice telefona kurulmuş oluyor. Casus programı istemsizce telefonuna yükleyen kişilerin yazışma ve konuşmaları program aracılığıyla takip edilmeye başlıyor.