Bir 'ne istedilerse verdik' hikayesi: Kamu üniversitesi 13 yılda cemaatin çiftliği oldu

AKP'nin arasının açılmasıyla birlikte köprüleri attığı Gülen cemaatinin 2003 itibariyle üniversitelerde nasıl destek bulduğunun çarpıcı bir örneği Selçuk Üniversitesi...

Bir 'ne istedilerse verdik' hikayesi: Kamu üniversitesi 13 yılda cemaatin çiftliği oldu

AKP’nin yıllarca destekledikten sonra arasının açılmasıyla birlikte köprüleri attığı Gülen cemaatinin üniversitelerde nasıl palazlandırıldığı ve parasal güç kazandığına ilişkin bilgiler yeni anlaşılmış gibi servis edilmeye devam ediyor.

Selçuk Üniversitesi’nin cemaatçi olduğu belirlenen 4 bin 200 kişiye usulsüz şekilde doktora ve yüksek lisans verilmesinin ardından, Meram ve Selçuk Tıp Fakülteleri ile Diş Hekimliği Fakültesi döner sermayelerinin Cemaat kaynaklarına aktarıldığı bilgisine ulaşıldı.

İHA‘nın aktardığına göre, üniversiteyi yuva haline getiren cemaatçilerin darbe girişiminden bir hafta önce tüm yasa dışı verileri bulut yöntemiyle kaçırdıkları, bazı verileri ise 15 Temmuz’dan 3 gün sonra sildikleri de belgelendi.

ÜNİVERSİTE GELİRLERİ CEMAAT HESAPLARINA

AKP iktidarının başladığı 2003’ten 2016’ya kadar Fethullahçı yapılanmanın Selçuk Üniversitesinde, Diş Hekimliği Fakültesini de veri saklama merkezi olarak kullandığı, Diş Hekimliği başta olmak üzere Meram Tıp Fakültesi ve Selçuklu Tıp Fakültesinin nakit ödemelerinin neredeyse yüzde 90’ının farklı sistemler kullanılarak bilinmeyen hesaplara aktardığı kaydedildi.

Üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesinde eski bilgi işlem şirketi sahibinin ihbarı üzerine rektörlük soruşturması derinleştirildi. İlk incelemede cemaatin kurumun bilgi işlemini ele geçirdiği, burayı bilgi depolama ve iletişim üssü olarak kullandığından şüphelenildi. Yapılan soruşturmada 15 Temmuz öncesi yüklü miktarda dijital verinin başka yere aktarıldığı, 15 Temmuz darbe girişimi gününden 3 gün sonra da tüm verilerin silindiği rektörlüğün savcılığa ulaştırdığı belgelerle tescillendi.

Diş Hekimliği Fakültesinde 8 milyon TL vurgun

Yapılan soruşturmada Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi gelirlerinin nakit ve kredi kartı ile yapılan ödemelerinin önemli bir kısmının başka hesaplara ve oradan cemaatin hesaplarına aktarıldığına dair verilere ulaşıldı. Bu konudaki soruşturma genişleyerek devam ederken, işin içine kurum personeli, saymanlık ve banka personelinin de karıştığı düşünülüyor. Diş Hekimliği döner sermayesinden cemaate 8 milyon lira kaynak aktarıldığı, Selçuk ve Meram Tıp Fakültesindeki rakamların ise bunun 10 ila 15 katı olduğu düşünülüyor. Öte yandan, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü yetkilileri ise, konunun yargıya intikal ettiğini, soruşturmanın selameti için bilgi vermek istemediklerini ifade etti.