'Binali Yıldırım vazgeçti'

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde AKP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığı henüz açıklanmadı.

'Binali Yıldırım vazgeçti'

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığı henüz açıklanmadı.

Yıldırım’ın aday olması durumunda halen sürdürdüğü Meclis Başkanlığı görevini sürdürmesinin ‘etik’ olmayacağı görüşü çeşitli kesimlerden gündeme getirilmişti. Yıldırım’ın da, istifa etmesinin daha doğru olacağını düşündüğü, ancak son birkaç günde yaşanan gelişmelerden sonra bu düşünceden vazgeçme aşamasına geldiği iddia edildi.

Binali Yıldırım, aday olarak açıklanmasından sonra Meclis Başkanlığını sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda hukukçulardan görüş aldığı da iddia edilirken, hukukçuların ‘Meclis başkanının milletvekilliğine aday olması durumunda nasıl istifa mecburiyeti yoksa belediye başkanlığı adaylığı konusunda da bir zorunluluk yok’ görüşünü ilettiği öğrenildi. www.gazetemanifesto.com

Anayasanın 94. maddesinde “TBMM Başkanı, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında Meclis tartışmalarına katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar” hükmü yer alıyor. AKP cenahının, Yıldırım’ın kampanya sürecinde yürüteceği çalışmaların da ‘parti faaliyeti’ değil, ‘seçim çalışması’ niteliğinde olacağı, bu sebeple anayasadaki tarafsızlık ilkesine aykırı olmayacağı görüşünü savunuyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, AKP’li kurmaylar, Yıldırım’ın YSK tarafından kesin aday listelerinin açıklanacağı 3 Mart’a kadar Meclis Başkanlığı görevini sürdüreceğini dile getiriyor. Kulislerde, seçimler nedeniyle Meclis tatile gireceğinden, Yıldırım’ın 19 Şubat’a kadar istifa edeceği ve bu tarihe kadar yeni Meclis Başkanı’nın seçileceği değerlendirmesi de yapılıyor.

Yıldırım’ın önceki gün, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ‘adaylık’ konusunu görüştüğü de iddia edildi. Bu görüşmede, Meclis Başkanlığından istifa sürecinin yanı sıra, İstanbul’un ilçe belediye başkan adaylıkları konusunun da gündeme geldiği ifade edildi. Erdoğan’ın da, Yıldırım’ın Meclis Başkanlığından istifasına şimdilik gerek olmadığı görüşünü dile getirdiği öğrenildi.

Partisi İstanbul’da aday çıkarmayacak olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Yıldırım’ın istifasına gerek olmadığını açıklamıştı.