Beyaz Miğferler ile Nusra , İdlib'de kimyasal silahların yerini değiştiriyor

Rusya, El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ile bağlantılı Beyaz Miğferler'in İdlib'de kimyasal silah üretiminde kullanılan maddelerin yerini değiştirdiğinin saptandığını duyurdu.

Beyaz Miğferler ile Nusra , İdlib'de kimyasal silahların yerini değiştiriyor

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ile bağlantılı Beyaz Miğferler’in İdlib vilayetinde kimyasal silah üretiminde kullanılan maddelerin yerini değiştirdiğinin saptandığını duyurdu.

Rusya ile Türkiye arasında varılan Soçi mutabakatının başarıyla uygulandığını söyleyen Rusya’nın BM Temsilci Yardımcısı Safronkov, “Türk partnerlerimiz, silahlı grupların ve ağır silahların bu bölgeden tahliyesi için elinden geleni yapıyor” dedi.

Aynı zamanda İdlib’deki cihatçı grupların Suriye Devleti kontrolündeki yerleşimleri ateşe tutarak anlaşmayı bozma yönündeki faaliyetine devam ettiğini belirten Rus diplomat, açıklamasında: “Nusra militanları ile Beyaz Miğferler’in kimyasal maddelerle birlikte şüpheli hareketlerine yönelik yeni bilgiler geliyor.” dedi.

‘SOÇİ MUTABAKATI GEÇİCİ NİTELİKTE’

Gerilimi azaltma anlaşmasının başından beri geçici nitelik taşıdığını vurgulayan Safronkov, kimsenin Suriye’deki terörist varlığı yok etme görevini gündemden kaldırmadığının altını çizdi.

‘SALDIRI HAKKIMIZ SAKLI’

Rus diplomat, provokasyonların devam etmesi durumunda Moskova’nın Suriye’nin teröristleri yok etmeye yönelik eylemlerine yardımcı olma ve destekleme hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Daha önce Lübnan merkezli Al Mayadin televizyon kanalı, İdlib’in Cisr eş Şuğur ilçesindeki kaynaklara dayandırdığı haberinde, burada depolanan ve kimyasal silah üretiminde kullanılan maddelerin Nusra militanları ve Beyaz Miğferler üyeleri tarafından Hirbet Amud yerleşimine götürüldüğünü bildirmişti.