Berat Albayrak'tan ABD'li patronlara: Türkiye'nin borçlarda hiç sorunu yok, çok rahatız

Türkiye'nin dış borç açığı sürekli artarken Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ABD'li patronlara pespembe bir tablo çizdi.

Berat Albayrak'tan ABD'li patronlara: Türkiye'nin borçlarda hiç sorunu yok, çok rahatız

Ekonomik verilerin giderek kötüleştiği Türkiye’de sadece özel sektörün uzun ve kısa vadeli dış borcu yılın ilk 7 aylık döneminde toplam 240 milyon dolar artışla 240 milyar 500 milyon dolara ulaşırken, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’tan “rakamlarda çok rahatız” açıklaması geldi.

ABD Ticaret Odası, Turkish Heritage Organization, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle New York’ta düzenlenen “Türkiye’nin Finansal Reformları ve Türk Ekonomisi” temalı konferansta ABD’li patronlara seslenen Albayrak,  “Her şeyi hesaba kattığımızda, Türkiye kamu, hanehalkı ya da özel sektör borçları noktasında spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya değildir” dedi.

“TÜRKİYE GAYET İYİ DURUMDA”

“Biz rakamlardan bahsedildiği zaman çok rahatız.” diyen Albayrak “Kamu, hanehalkı, bankaların ve özel sektörün borçlarına baktığımızda, Türkiye’nin gayet parlak bir performansa sahip olduğunu görüyoruz. Türkiye’de kamu borcunun GSYH’ye oranı yüzde 28, yükselen ve gelişmekte olan ülkelerin ortalaması yüzde 30, küresel ortalama ise yüzde 70 civarında. Bu demek oluyor ki Türkiye, kamu borcu alanında gayet iyi durumda. Hanehalkı borçlanmasının GSYH’ye oranı, Türkiye’de yüzde 16, yükselen ve gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 39 ve küresel ortalama yüzde 60. Türkiye bu alanda da iyi.”

“ÖZEL SEKTÖRÜN BORÇLARI DİĞER ÜLKELERDEN GERİDE”

Bankacılık sektörüne ilişkin borçların GSYH’ye oranının yüzde 26 olduğunu belirten Albayrak, Türkiye’nin bu alanda da diğer yükselen piyasa ekonomileri ve dünya ortalamasından daha iyi bir performans gösterdiğini öne sürdü.

Albayrak, Türk özel sektörünün borçlarının GSYH’nin yüzde 65’ine tekabül ettiğini, bunun diğer yükselen ve gelişen ülkelerde yüzde 94’e ulaştığını ifade ederek, “Her şeyi hesaba kattığımızda, Türkiye kamu, hanehalkı ya da özel sektör borçları noktasında spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya değildir.” dedi.

“İHTİYAÇ OLURSA HÜKÜMET DESTEĞE HAZIR”

Bununla birlikte, Türkiye’nin ekonomik kırılganlıklar konusunda proaktif bir yaklaşım takınacağını belirten Albayrak, bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle ihtiyaç oluşması durumunda Türk hükümetinin gereken desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.