Berat Albayrak: Artık dolar güvenilirliğini yitirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berak Albayrak, ekonomideki gelişmeler hakkında canlı yayında açıklamalarda bulunuyor.

Berat Albayrak: Artık dolar güvenilirliğini yitirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak SETA’nın düzenlediği, ‘AK Parti’nin Kuruluş Yıl Dönümü’ sempozyumunda konuştu.

İşte Berat Albayrak’ın açıklamalarının satır başları:

Aksiyon planımız çerçevesinde dövizle borcu olan şirket hakkında adımlar atacağız. Milletimiz devletinin yanındadır. Tüm tedbirleri aldık. Çok güçlü uyum ve koordinasyonla, birilerine rağmen döviz alım-satımlarında önemli bir hareket olmaması, vatandaşlarımız tarafından spekülasyonların itimat görmediği açıkça görüldü.

DOLAR GÜVENİLİRLİĞİNİ KAYBETMİŞTİR

Tüm Avrupa’nın açıklamalarına bakıldığında bu saldırıların ne kadar illegal olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bölgesinde güvenli limanlı olan Türkiye’nin dünyadaki destekçileri bu şekilde yapılan saldırıların büyük risk olduğunu görmüştür. Herkes net bir şekilde görmüştür ki dolar güvenilirliğini kaybetmiştir.

İşte bizde doların politik cezalandırma yöntemi olduğu şu günlerde yerli parayla ticareti gündemimize getireceğiz. Önümüzdeki dönemde çok daha güçlü bir ekonomi ortaya koymalıyız. Yaşanan bu küresel finansal krizden yine Türkiye büyüyerek çıkmıştır. Enflasyon ve cari açık gibi sorunlara ramen Bakanlığmızın en önemli görevi ekonomiyi iyiye götürmektir.

Göreceksiniz gibi Maliye politikamız daha güçlenerek devam edecek. Daha rekabetçi bir Türkiye ortaya koyacağız. Dünyadaki jeopolitik konumumuz ve genç nüfusumuz düşünüldüğünde büyük bir atılımın eşiğindeyiz. Verimlilik, bu operasyonları yapanların enstrümanlarının ellerinden alınmasını sağlayacak. Artık daha çok üreten Türkiye modeline göre yatırımlarımızı önceliklendireceğiz.

SAKALIMIZI KESMEK İSTEYENLER KOLLARINDAN OLACAKLAR

Vatandaşımızın cebini hedef alan bu saldırıların sonucunda kazanacağız. Çünkü milletimize güveniyoruz.

Tüm bu operasyonlara rağmen güçlü duruşumuz devam edecek. A’dan Z’ye her türlü tedbiri de alacağız. Elini uzatana elimizi uzatacağız, yumruğunu sıkana da yüzümüzü dönmeyeceğiz. Kenetlenmiş bir Türkiye fotoğrafıyla bu operasyonları atlatacağız. Bizim sakalımızı kesmek isteyenler, kollarından olacaklar.