Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama

Gerçekleşen Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalar yaptı

Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama

Bugün saat 16:30’da başlayan Bakanlar Kurulu toplantısı sonra erdi. Toplantının ana gündemi 3 gün önce başlayan Afrin operasyonuydu.

Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ basına açıklamalarda bulundu. Bozdağ’ın açıklamalarında öne çıkan noktalar şöyle:

  • Afrin bölgesindeki terörün mevcudiyeti hem Türkiye’yi hem de Suriye’yi tehdit ediyor. Terörü temizlemek, bölgede yaşayan Kürtler, Araplar ve Türkleri baskı ve zulümden kurtarmak için Zeytin Dalı Harekatı başlamıştır. Zeytin Dalı Harekatı başarıyla devam etmektedir, plandaki hedefler bir bir gerçekleştirlimektedir.
  • Zeytin Dalı Harekatı meşrudur. Her devletin, halkını ve sınırlarını koruması doğal ve meşru hakkıdır. Türkiye de bu hakkını kullanmaktadır. Hedef terör örgütlerinin barınakları, silahları, üstleridir. Sivillerin zarar görmemesi için azami itina gösterilmektedir. TSK Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi sivillere zarar gelmemesi için büyük bir itina ile harekatı sürdürecektir.
  • Zeytin Dalı Harekatı’na Türk milletinin desteği tamdır. Bu harekat vesilesi ile aziz milletimiz bir olmuştur. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin, STK’ların ve medyamızın harekata verdiği desteği taktir ettiğimizi bir kez daha ifade etmek isterim. Bölge terörden arındırıldıktan onra harekat hedefine ulaşmış olacaktır.
  • Zeytin Dalı Harekatı’nın hedefi Afrin bölgesini terörden temizleyerek güvenli bir bölge haline getirmektir. Biz bunu açıkladık. Bunun için bir söz vermeye, pazarlık yapmaya gerek yok. Türkiye bunu başlamadan önce de, harekat başlayınca da açıkladı. Hedef Afrin bölgesini terörden temizlemektir.”