Bakan Özhaseki: Bakanlık olarak müteahhitliğe başlayacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmalarının 'yeterince hızlı' ilerlemediğini belirterek, bakanlık olarak müteahhitliğe başlayacaklarını söyledi.

Bakan Özhaseki: Bakanlık olarak müteahhitliğe başlayacağız

Özhaseki, kentsel dönüşüm konusunda açıklamalarda bulunarak, bakanlık olarak müteahhitliğe başlayacaklarını söyledi. Bakan Özhaseki, ”Fikirtepe diye bir örnek var, Bakanlık olarak gittik şimdi müteahhitliğe başlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yeterince hızlı ilerlemediğini, bazı noktalarda uygulamada sıkıntıların yaşanabildiğini ve bütün bunlara mani olunması gerektiğini vurgulayan Özhaseki, İstanbul’da 60 metrekarelik bir yere müteahhidin 2 milyon lira verdiğini ama vatandaşın hâlâ çıkmak istemediğine de şahit olduklarını söyledi.

Özhaseki şu ifadeleri kullandı:

”Emin olun bizim bu konuyla ilgili ne kadar düşünen arkadaşımız, akademisyenimiz varsa gitseler, inceleseler onlarca güzel örnek, ciltler dolusu kitap çıkar. Şimdi bir sürü insan batmış, evinden ayrılmış ve dışarıda insanlar artık kira yardımı da alamamaya başlamışlar. Bakanlık olarak gittik şimdi müteahhitliğe başlıyoruz. Yani yapmayacağımız bir iş aslında ama ne yapalım, çözüm ortağı olarak girip vatandaşın mağduriyetini engellemeye çalışıyoruz. Ortaya çıkmış olan yoğunluk, manzara, ilişki biçimi hoşumuza gidiyor mu, gitmiyor ama bir sıkıntı var, çamur deryası haline gelmiş. Kurutmaya, temizlemeye çalışıyoruz. Yaptığımız tek şey bu.”