Aziz Kocaoğlu: İzmir 'çantada keklik' değil, zor bir seçim olacak

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 31 Mart 2019'da gerçekleşmesi planlanan yerel seçimlerde İzmir'de seçimin zor olacağını ifade ederek CHP için İzmir'in 'çantada keklik' olmadığını söyledi.

Aziz Kocaoğlu: İzmir 'çantada keklik' değil, zor bir seçim olacak

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 31 Mart 2019’da gerçekleşmesi planlanan yerel seçimlerde İzmir’de seçimin zor olacağını ifade ederek CHP için İzmir’in ‘çantada keklik’ olmadığını söyledi.

Daha önce önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmayacağını açıklayanİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuştu. Kocaoğlu “CHP, 15 bin nüfuslu ilçe belediye başkanını, AKP’nin İzmir adayı Zeybekçi’nin karşısına çıkarırsa hata olur. Hiçbir şey çantada keklik değildir. Zor bir seçim olacak” ifadelerine yer verdi.

‘Aday olmayacağım’

Adaylık gündemine de değinen Kocaoğlu, “Aday olmadığımı ve olmayacağımı seçime 6 ay kala açıkladım. Bu saatten sonra kararım, fikrim değişmez” dedi.

“AKP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Nihat Zeybekci’yi aday olarak açıkladı. Nihat Zeybekci 2004 yılında Denizli’den, ben İzmir’den adaydım. 2009’daki seçimde ikimiz de seçildik” diyen Kocaoğlu, “Zeybekci, başkanlıktan istifa edip milletvekili, sonrasında da bakan oldu. Yani, çıtası yükseldi. CHP’nin de İzmir Büyükşehir Belediyesi için en az bu çıtada, bu kıratta bir aday göstermesi lazım” sözlerine yer verdi.

Aziz Kocaoğlu’nun yerel seçimlere ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Kimi aday göstereceksin? Partili birisini. Ortaya, milletvekilliği yapmış, kendini kanıtlamış, il başkanlığı görevinde bulunmuş, Parti Meclisi’nde, MYK’da çalışmış, kendini kabul ettirmiş bir profili koymanız lazım. 15 bin nüfuslu ilçe belediye başkanı, Nihat Zeybekci’nin karşısına çıkarılamaz. Çıkarılırsa hata olur. Bazıları İzmir’de seçimi kazanmayı ‘Çantada keklik’ gibi görüyor. Hiçbir şey çantada keklik değil. Siyasette böyle bir kural var: Adayın ağzından çıkacak bir laf, seçimi kazandırır da kaybettirir de. Söylemlere çok dikkat edilmeli.”

‘AKP’li adaylarla uğraşmayın’

Aday arkadaşa önerim; İstanbul’da Binali Bey’le, İzmir’de Nihat Zeybekci’yle, Ankara’da Mehmet Özhaseki ile uğraşmayın. Aday olan arkadaş oturup İstanbul’da 5 sene sonra ne olacağını, İstanbul ekonomisini, sektörlerin ne tarafa evrileceğini, trafiği alt-üst olmuş kentin 10 sene sonra nasıl olacağını belirleyip, çözümünü, projesini kapı kapı dolaşıp anlatmalı. ‘Ben sizin ekmeğinizi büyütmek için geldim. Lokmanızı büyütmek için geldim’ demeli. İzmir, anormal bir aday çıkarılmazsa kaybedilmez. Ama zor bir seçim olacak. 2019 yerel seçiminde canla başla çalışmak benim boynumun borcu. İğnenin deliğinden gireceğim, seçimi kazanmak için çalışacağım.”