Avusturya'da okullarda oruç tutma yasağı teklifi

Avusturya'da iktidardaki Halk Partisi, okula giden çocukların oruç tutmasının sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanmasını istedi.

Avusturya'da okullarda oruç tutma yasağı teklifi

‘Siyasal İslam’la mücadele kapsamında’ çoğu biri Türklere ait 7 caminin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildiği Avusturya’da, hükümetin büyük ortağı Halk Partisi (ÖVP) okullarda oruç tutulmasının yasaklanmasını talep etti.

(ÖVP) Genel Sekreteri Karl Nehammer, okula gitme zorunluluğu olan çocukların oruç tuttukları için zayıf düşerek dersleri takip edemediklerini gerekçe göstererek, okullarda oruç tutulmasının yasaklanmasını istedi.

Nehammer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı öğretmen ve uzmanların, çocukların oruç tutmaları nedeniyle güç kaybına uğradıkları ve derslere konsantre sorunu yaşadıkları yönünde raporlar paylaştığını ifade ederek, “Dini ritüeller (bu hangi din olursa olsun) çocukların sağlığına zarar veriyorsa, çok ileri gitmiştir” ifadelerini kullandı.

Din özgürlüğünün Avusturya için yüksek bir değer olduğunu, her tür dini pratiğe saygı duyduğunu belirten Karl Nehammer, “Okula gitme zorunluluğu olan çocuklara oruç tutma yasağı talep ediyorum. Oruç çocukları güçsüzleştirerek, dersleri takip etmelerine mani oluyor.” diye konuştu.