Asgari ücret 1600 lira: Yoksulluk sınırı 1 yılda bin lira arttı!

Türk-İş'in açlık ve yoksulluk sınırı araştırması yayınlandı. Açıklanan rakamlar emekçiler için yaşamın son bir ayda daha da zorlaştığını ortaya koyuyor.

Asgari ücret 1600 lira: Yoksulluk sınırı 1 yılda bin lira arttı!

‘Ekonomik kriz’ senaryolarının giderek daha yüksek sesle konuşulduğu son dönemde sermayedarlar servetlerini katlar ve şirketler kasalarını doldururken, 1603 lira asgari ücretle yaşamaya çalışan emekçiler için durum her ay daha da karanlık bir seviyeye ilerliyor.

Türk-İş’in açıkladığı rakamlara göre, yoksulluk sınırı ağustos ayında 5 bin 900 lira olarak ölçüldü. Aynı rakam geçtiğimiz ağustos ayında 4 bin 900 lira olarak tespit edilmişti. Yoksulluk sınırı bir önceki aya göre ise 241 lira artış gösterdi.

Türk-İş’in açıklamasında “Döviz, elektrik, doğalgaz, benzin fiyatlarındaki artış derken temel gıda madde etiketleri de değişti ve geçim şartları daha da ağırlaştı” denilirken, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 812 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarın ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 903 TL lira olarak tespit edildiği belirtildi.

Yoksulluk sınırında bin liralık artış

TÜİK’in açıkladığı rakamlar geçtiğimiz yıl ağustos ayında ‘açlık sınırı’ için bin 504, ‘yoksulluk sınırı’ için 4 bin 901 idi. 2018 Ağustos’u ile karşılaştırıldığında ‘açlık sınırı’nda 304, ‘yoksulluk sınırı’nda tam bin liralık bir fark oluşuyor.

Ayrıca Türk-İş hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 74 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise 241 TL arttı. Yılbaşına göre artış tutarı sırasıyla 204 TL ve 666 TL oldu.

Araştırmada bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 225 TL olarak hesaplandı.

2004’ten bu yana bir ilk

Gıda harcaması tutarındaki 12 aylık artış oranı da Ocak 2004’den bu yana ilk kez yüzde 20’leri gördü.

Sendika tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 4,26 oranında arttı. Yılın ilk sekiz ayında fiyatlardaki artış yüzde 12,71 oranına ulaştı. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 20,45 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,05 olarak hesaplandı.”