Artık sadece "Zenginler Ligi"

UEFA daha önce yapacağını duyurduğu

Artık sadece

Avrupa futbolunu yöneten UEFA, 2018-2019 sezonundan itibaren Avrupa kupaları formatlarını ve gelirlerin dağıtılmasına ilişkin esasları değiştirdi. UEFA daha önce duyurduğu değişikliklerin ayrıntılarını açıkladı. Buna göre turnuvalara katılım, kulüp puanı, finansal gelirlerin dağıtımı gibi konularda zengin kulüplere artık daha fazla gelir garantisi veriliyor.

Böylece UEFA zengin kulüplerin daha fazla gelir elde edeceği ve herhangi bir sürprizle karşılaşmayacakları bir dönemi açıyor.

ELEMELERDEN GELEN TAKIM SAYISI AZALACAK

UEFA açıkladığı yeni sistemde kupalara katılan takım sayısını değiştirmezken ülkelerin katılım haklarını ve biçimini değiştirerek Avrupa’nın en pahalı liglerinde yer alan zengin kulüplerin daha fazla sayıda olmak üzere doğrudan katılımını sağlayacak.

Yeni açıklanan sistemle birlikte artık en yüksek ülke puanına sahip 4 ligin ilk 4 sırasındaki takımlar Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı elde edecekler. Ülke puanı sıralamasında 5 ve 6. olan ülkelerin ligi ilk 2 sırada bitiren ekipleri, 7, 8, 9 ve 10. sıradaki ülkelerin ise şampiyonları direkt olarak gruplara kalabilecekler.

Ayrıca bu 24 takıma ek olarak Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi şampiyonları da turnuvaya grup aşamasından başlamaya hak kazanacaklar. Böylelikle yeni sistemle birlikte 32 takımdan 26’sı elemeler başlamadan belirlenmiş olacak. Yani sadece 6 takım elemeleri (Şampiyonlar yolundan 4 ve Lig yolundan da 2 takım) geçip turnuva bileti alabilecekler.

Öte yandan, sıralamada ilk dört sırada yer alan Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere takımları dışında Şampiyonlar Ligi formatına geçildiğinden bu yana sadece üç ve Avrupa Ligi formatına geçildiğinden bu yana sadece bir takımın bu kupaları kazandığı düşünüldüğünde bu şampiyonlar kontenjanının da esasen bu ülkelere yarayacağı açık.

Örneğin geçen sezon 22 takım direkt olarak katılım hakkı elde ederken Şampiyonlar yolu ve Lig yolundan 5’er takım (toplamda 10) Play-off turunu geçip turnuvaya katılabiliyordu. Yeni dönemle birlikte bu sayı 6’ye düştü. Direkt katılım sayısı ise 22’den 26’ya yükseldi.

UEFA AVRUPA LİGİ’NİN YENİ KATILIM FORMATI

48 takımla mücadele edilen UEFA Avrupa Ligi grup aşamasında takımların 17’si lig ve kupada elde ettikleri başarılarla direkt katılım hakkı elde ediyorlar. Ülke puanı sıralamasında ilk 12’de yer alan liglerin kupa şampiyonları ile sıralamada ilk 4’te yer alan ülkelerin lig beşincileri ve 5. olan ülkenin lig dördüncüsü Avrupa Ligi’ne grup aşamasından başlayacak.

Geri kalan 31 takımdan 6’sı Şampiyonlar Ligi Lig yolunun 3. Ön Eleme ve Play-off turunda elenen takımlardan, 4’ü Şampiyonlar Ligi Şampiyonlar yolunun Play-off turunda elenen takımlardan, 8’i yeni oluşturulan UEFA Avrupa Ligi Şampiyonlar yolu ile Şampiyonlar Ligi Şampiyonlar yolunda elenen takımlardan ve 13’ü de UEFA Avrupa Ligi Lig yolundan gelen takımlardan oluşacak.

PUAN SİSTEMİ DE DEĞİŞİYOR

Yeni sistemle birlikte artık ülke puanının etkisi azaltılıyor. Önceden %20’lik bir oranda ülke puanı kulüplerin puanlarına ekleniyordu. Yeni formatta ancak katsayısı olmayanlar veya puanı bu %20’nin altında olan takımlara ülke puanı eklenecek.

UEFA Kulüp Puanı belirlenirken artık sadece iki kıstas var. Kura çekimlerinde seri başları belirlenirken kullanılacak kulüp puanında sadece son 5 yıldaki başarılar dikkate alınacak ve geçtiğimiz dönemde kazanılan şampiyonluklar için bonus puan verilmeyecek.

Ödüllerin dağıtımında kullanılacak kulüp puanında ise bu sefer son 10 yıldaki başarılarla birlikte geçmiş dönemde kazanılan Avrupa kupaları da hesaba katılacak. Mesela son 5 senede Şampiyonlar Ligi’ni kazanana 12, Avrupa Ligi’ni kazanana 3 puan verilecek. Aynı şekilde 1992-93 sezonundan son 5 seneden önceki sezona kadar Şampiyonlar Ligi’ni kazanana 8, Avrupa Ligi ve Kupa Galipleri Kupası’nı kazanana 2 puan verilecek. 1992-93 öncesi dönem içinse Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonu 4, UEFA Kupası ve Kupa Galipleri Kupası şampiyonları da 1 puan alacaklar.