AOÇ'ne zarar ettiriliyor, mülkleri Nurcu derneğe peşkeş çekiliyor!

16 yıllık iktidarı boyunca Cumhuriyet'in önemli değerlerini ortadan kaldıran gerici AKP iktidarı, ülkemizin önemli kaynaklarından Atatürk Orman Çiftliği'ne zarar ettirilerek gerici derneklere peşkeş çekiliyor.

AOÇ'ne zarar ettiriliyor, mülkleri Nurcu derneğe peşkeş çekiliyor!

16 yıllık iktidarı boyunca Cumhuriyet’in önemli değerlerini ortadan kaldıran gerici AKP iktidarı, ülkemizin önemli kaynaklarından Atatürk Orman Çiftliği’ne zarar ettirilerek gerici derneklere peşkeş çekiliyor.

AOÇ’nin 28 ton şarabının yüzde 40’ının satışa sunulmadığı için sirke olarak kullanılacak olması ortaya büyük bir zarar çıkarıyor.

Birgün‘den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, 1925 yılında kurulan ve ilk yıllarda 2 ton olan kapasitesi 1943 yılında 500 tona kadar çıkan AOÇ Şarap Fabrikası, 2014 yılından bu yana üretim yapmıyor. Fabrikanın stoklarında bulunan bir bölümü şişelenmiş yaklaşık 68 ton şarabın yüzde 40’ı olan 28 tonu satışa çıkarılmadığı için sadece sirke olarak kullanılabilecek.

Ankara’da bir süredir söylenti olarak konuşulan, son olarak da CHP Milletvekili Tufan Köse’nin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi olarak yönelttiği AOÇ kavlarındaki binlerce ton şarapla ilgili iddiaların yanıtı Sayıştay denetçilerinden geldi. Sayıştay’ın denetim raporunda, stoklarda 30 bin litre dökme, 50 bin 874 adet de 75cl’lik şişelenmiş şarap bulunduğu belirtilerek, 2014 yılından bu yana şarap üretimi yapılmadığı, 2017 yılında da sadece bin 80 litrelik şarabın satıldığı bildirildi.

Rapora göre, 2014 yılından bu yana satılmayıp stoklarda bekletilen şarapların kalite kriterlerinin incelenmesi amacıyla Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nün yaptığı incelemenin sonuçları şöyle: “Raporda, ‘Şarapların yüzde 40’ında oksidasyonun ilerlemesi ya da yaşam sınırının dışına çıkması nedeniyle piyasada satış şansının bulunmadığı, bu ürünlerin sirkeye çevrilebileceği, yüzde 60’lık kısmının ise bozulmuş şarap niteliğinde olmadığı, büyük kısmının duyusal niteliğini kaybetmesi nedeniyle piyasada bulunan şaraplarla ancak en düşük fiyat seviyesinde rekabet edebileceği, şarapların üretim hatasından değil zamanında satışa arz edilmediği için stoklarda kaldığı, bu örneklerin satışa sunulmadıkça mevcut değerlerini de kaybedeceği’ ifade edilmiştir.”

Tarihi elçilik Nurcu derneğine

Raporda, 1924 yılında büyükelçilik olarak kullanılmak üzere Alman Hariciyesi tarafından Hamburg’dan gemiyle hazır konut olarak getirilen ve Atatürk’ün de inceleme yaptığı tarihi ahşap binanın “Nurcu” Hayrat İnsani Yardım Derneği’ne kiralandığı da bildirildi.
Devlet Konuk Evi olarak kullanılması düşünülen bina daha sonra okullarda “Değerler Eğitimi” vermesine ve bağış adı altında para toplamasına olanak sağlanan derneğe 3 Mayıs 2018’de 9 bin 500 TL bedelle kiraya verildi.

Fire ve zayiat bir yılda 1.9 milyon TL

AOÇ bünyesinde üretilen süt ve süt ürünleri ile ilgili olarak da raporda önemli saptamalar yer aldı. Pastörize süt, yoğurt, tereyağı, dondurma, beyaz peynir, kaşar ve dil peynirinin fire ve zayiatının bir yılda 1.9 milyon TL’ye ulaştığı bildirildi. 57.9 milyon TL tutarında satışı yapılan süt ve süt ürünlerinin yüzde 4.25’i oranındaki 2.5 milyon TL’si ise çeşitli nedenlerle iade edildi.