Ankara’da Yüksek Hızlı Tren kazası: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda banliyö treniyle çarpıştı.

Ankara’da Yüksek Hızlı Tren kazası: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda banliyö treniyle çarpıştı. Kazada ilk belirlemelere göre hayatını kaybedenlerin ve çok sayıda yaralının olduğu öğrenildi.

Açıklamayı Ankara Valiliği yaptı. Ajansların aktardığı haberlerde trenin üst geçidin ayağına çarptığı iddia edilmişti. Bazı görgü tanıkları da üst geçidin trenin geçişi sırasında çöktüğünü söylemişti.

06.30 sıralarında meydana gelen kazada, ilk belirlemelere göre yaralıların olduğu bildirilirken, ihbar üzerine bölgeye sağlık, itfaiye ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Ulaştırma Bakanlığı ise yüksek hızlı trenin kontrol lokomotifine çarptığını kaydetti. Bakanlığın açıklamasında “Kontrol lokomotifinin o rayda olmaması gerekiyordu” denildi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: 3’Ü MAKİNİST 9 ÖLÜ

Ankara Valisi Vasip Şahin, yaptığı açıklamada” 6:30’da Ankara’dan Konya’ya hareket eden YHT ile aynı yolda bulunan kılavuz trenin çarpışması sonucu bir kaza meydana geldi. Olayda 43 kişi yaralandı 4 kişi hayatını kaybetti” bilgisini verdi.

Ankara Valiliği, daha sonra son tespitlere göre kazada 1’i makinist 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 3’ü ağır 46 kişinin yaralandığını açıkladı.

Saatler geçtikçe can kayıpları yükselmeye devam etti. Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Hızlı tren ile kontrol lokomotifinin kafa kafaya çarpıştığını belirtirken, kazada 3 makinist ve 6 yolcunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakan Turhan, tren kazasının olduğu yerde yaptığı açıklamada, “Saat: 06:30’da Ankara Garı’ndan Konya’ya hareket eden trenimiz saat: 06:36 sularında Yenimahalle ilçemiz Motor İstasyonu civarında yol kontrolünden dönen lokomotifimiz ile kafa kafa çarpışarak elim bir kaza meydana gelmiştir. Kaza yerinde saat 10:00 itibariyle yapılan tespitlerde 3 makinist arkadaşımız, 5 yolcumuz hayatını kaybetmiştir. Hastaneye 48 yolcu sevk edilmiş bunlardan biri de hastanede maalesef hayatını kaybetmiştir. Toplam 9 vatandaşmız şu anda bu kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir. Olayın nedeni ile ilgili gerekli araştırma ve inceleme çalışmalarına başlanmıştır. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hastanelerde tedavi görenlere de acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

“SİNYALİZASYON OLMADAN HİZMETE AÇILDI”

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) eski Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, Kayaş-Sincan arasında hizmet veren Başkentray’ın 12 Nisan 2018’de açıldığını hatırlattı. Başkentray’ın sinyalizasyon sistemi bitmeden seferlerine başladığını belirten Kocabıyık, trenlerin trafiğinin elektrikli sinyallerle merkezden idaresi sisteminin (TSİ) değil, trenlerin trafiğinin merkezden telefonla idaresi (TMİ) sisteminin kullanıldığını söyledi.

Sinyalizasyon olsa trenlerin nerede olduğunun ışıklı panelden takip edilebileceğini belirten Kocabıyık, “Ancak TMİ’de telefonla ulaşabilirsiniz. Ankara-Sincan arasında olduğunu öğrenirsiniz ama tam olarak nerede olduğu belli değildir” dedi.