Almanya: Erdoğan'ın ziyaretinde liste verilmedi

Alman hükümetinden yetkililer, Erdoğan'ın Berlin ziyareti sırasında, Gülen tarikatı mensubu 136 kişiyle ilgili hukuki işlem yapılması ve iade talebini içeren bir listenin kendilerine verilmediğini söyledi.

Almanya: Erdoğan'ın ziyaretinde liste verilmedi

Alman hükümetinden yetkililer, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin ziyareti sırasında, Gülen Cemaati mensubu 136 kişiyle ilgili hukuki işlem yapılması talebini içeren bir listenin kendilerine verilmediğini söyledi.

Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin sonunda kendisine eşlik eden Türk gazetecilere açıklamalarına dayanarak, yandaş medya organları, Alman hükümetine hukuki işlem yapılması ve iadeleri için ‘136 kişilik bir FETÖ listesi iletildiğini’ yazmıştı.

Haberlerde Erdoğan’ın ”İsimlerin tamamını bilmiyorum, ama külliyetli bir liste” ifadelerine ve Almanya’nın bu konuda ‘duyarlı davranması’ yönündeki beklentisine yer verilmişti.

DW Türkçe‘ye konuşan Alman hükümet kaynakları, Türk tarafının kendilerine herhangi bir liste iletmediğini söyledi.

Erdoğan yine kandırılmış

“Böyle bir liste bizde yok” diyen Alman yetkililer, ne Erdoğan’ın ziyareti öncesinde ne de ziyareti sırasında, Gülen Cemaati mensupları hakkında hukuki işlem yapılması ya da iadesi talebini içeren 136 kişilik bir liste verilmediğini belirtti. Hatta yetkililer, Erdoğan’ın yanlış ya da eksik bilgilendirildiği kanaatinde olduklarını da aktardı.

Ziyaret sırasında büyük sıkıntılar yaşandı

Alman hükümet yetkilileri, ziyaretin planlaması ve icrasında da büyük sıkıntılar yaşandığına, Türk tarafındaki iletişim kopukluğunun ciddi boyutlarda olduğuna işaret etti.

Yeni hükümet sisteminin devletin kurumsal işleyişinde yol açtığı belirsizlik ve karışıklığın Erdoğan’ın Almanya ziyaretine de yansıdığını söyleyen Alman kaynaklar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz ettiği listenin de bu karışıklıktan kaynaklanan yanlış veya eksik bir bilgilendirmeye dayandığını düşünmekteyiz” dedi.