AKP'ye anketlerde Topbaş sürprizi

Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler için siyasi partiler anket çalışmalarına hız verdi. Türkiye’den Yücel Kayaloğlu'nun haberine göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yöneticilerle İstanbul, Ankara ve İzmir’de Mart seçimlerinde gösterilecek adaylar için görüştü. Toplantıda, İstanbul, Ankara ve İzmir’le ilgili ‘mevcut durum’un devam etmesi, yeni adaylar konusunda bir müzakerenin olmadığı öğrenildi.

AKP'ye anketlerde Topbaş sürprizi

Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler için siyasi partiler anket çalışmalarına hız verdi.

Türkiye’den Yücel Kayaloğlu’nun haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yöneticilerle İstanbul, Ankara ve İzmir’de Mart seçimlerinde gösterilecek adaylar için görüştü. Toplantıda, İstanbul, Ankara ve İzmir’le ilgili ‘mevcut durum’un devam etmesi, yeni adaylar konusunda bir müzakerenin olmadığı öğrenildi.

‘İSTANBUL’DA 45-50 BANDINDAYIZ’

İstanbul için ismi ‘yüksek ihtimal’ olarak değerlendirilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım’la ilgili “Cumhurbaşkanımız, İstanbul için bir risk görmezse, Binali Bey’i yerinden oynatmaz. Şu anda da AK Parti açısından İstanbul’da bir risk söz konusu değil. Anketlerde, 45-50 bandındayız” değerlendirmesi yapıldığı iddia edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adı hem Ankara hem de İstanbul için geçerken, eski bakanlardan Mehmet Müezzinoğlu da Bursa ve İstanbul için düşünülüyor. Soylu’nun ise, ‘Bakanlık görevini sürdürmeyi’ istediği belirtiliyor. Müezzinoğlu’nun İstanbul yerine Bursa için şansının daha fazla olduğu yorumu yapılıyor.

‘KADİR TOPBAŞ SÜRPRİZİ’

AKP, İstanbul için yaptırdığı anketlerde, eski başkan Kadir Topbaş’ın da adının önce çıktığı sonuçlarla karşılaştığı da iddialar arasında. AKP içerisinde, Erdoğan’ın ‘Ters köşe’ yaparak, kamuoyunda tartışılan bu isimler dışında bir adayla gündeme gelecekleri düşünülüyor. AKP’nin, Meclis’teki sandalye dağılımını da düşünerek, Erdoğan’ın, milletvekillerinden belediye başkan yapılması kontenjanını, yalnızca Ankara için kullanabileceği, bu tercihin de Mehmet Özhaseki olacağı yorumu yapılıyor.

ÜÇ DÖNEMLİKLERE KAPILAR KAPANDI

Bu arada 3 dönem kuralına takılan belediye başkanlarının büyük bölümünün yeniden aday olmak istediği ve bu niyetlerini genel merkeze bildirdikleri de öğrenildi. İstanbul’un üç dönemlik 8 ilçe belediye başkanından biri hariç diğerlerinin adaylık başvurusu yaptığı belirtiliyor. AKP’li yöneticiler ise, 3 dönemlik başkanların neredeyse tamamına yakının yeniden aday yapılması ihtimalinin bulunmadığını düşünüyor.

Üç dönem kuralının işleyeceğini açıklayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, bazı yerlerde bu kurala takılan isimlerin devam etmesi görüşü önce çıkarsa MYK’da görüşüleceğini, bir elin parmakları kadar isimlerin devamı yönünde bir kararın çıkabileceğini açıkladı.

Üç dönemi doldurmuş olanların başka görevlerde değerlendirilebileceğine dikkati çeken Özhaseki, “İstanbul için 39 ilçe var, 8 arkadaşımız orada 3 dönemi dolduruyor. Bu arkadaşlarımızın bazılarına başka ilçelerde veya başka illerde, bulundukları şehirlerde görev verebiliriz” ifadelerini kullandı.