AKP'nin torba yasasından kriz hazırlığı çıktı

AKP'nin geçen hafta Meclis'e sunduğu torba yasa teklifinde "Finansal sistemin bütününe sirayet edebilecek ölçüde olumsuz bir gelişme karşısında alınacak tedbirler" denilerek ekonomik krize karşı hazırlığı yapıldığı ortaya çıktı.

AKP'nin torba yasasından kriz hazırlığı çıktı

AKP’nin geçtiğimiz hafta TBMM Başkanlığı’na sunduğu, ekonomiyle ilgili çeşitli düzenlemeler öngören 71 maddelik kanun teklifinde ‘ekonomik kriz’ öngörüsüne yönelik olarak hazırlık mahiyetinde bir maddenin yer aldığı öğrenildi.

İlgili teklifin ‘Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin kurulmasını öngören 22. maddesinin son fıkrasında “Finansal sistemin bütününe sirayet edebilecek ölçüde olumsuz bir gelişmenin Finansal istikrar ve Kalkınma Komitesi tarafından tespiti halinde, üye kurum ve kuruluşların yetkileri dışında alınması gereken tedbirleri belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkili olup ilgili bütün kurum ve kuruluşlar belirlenen ve tedbirleri derhal uygulamakla yetkili ve sorumludur.” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi.

Konuyu köşesine taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker,  “Kriz korkusu gizemli yetkilerle ‘torba’ya girdi” başlıklı yazısında “Kanun teklifi bu devirde, Cumhurbaşkanı’nın yapılmasını istediği ve TBMM’den geçmeme ihtimali olmayan kanun demek. ‘Torba’ biçimli bu yeni yasa teklifinin 22. maddesi ‘Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’ diye bir komite kuruyor. Aslında eski adı Finansal İstikrar Komitesi. Buna ‘kalkınma’ eklenmiş.” ifadelerini kullandı.

“ADI KONULMADAN YAYILMA İHTİMALİ OLAN BİR KRİZ”

“Bunun için de eski bir kanunun bir maddesi değiştiriliyor. Ne var ki maddenin en son fıkrasındaki şu ifade oldukça manidar” diyen Toker ilgili bölümü aktardıktan sonra şu değerlendirmeyi yaptı:

-Adı konulmadan yayılma ihtimali olan bir krizden açıkça endişe duyuluyor.

-Böyle bir durumun gerçekleşmesi durumunda ise Cumhurbaşkanı’na her türlü yetki veriliyor.

Torba Kanun’da konut sektörü için devreye alınan menkul kıymetleştirme için bir de vergi kolaylığı maddesi var. Malum riskli kağıdı riskli hale getirip Merkez Bankası’nda teminata sayılmasına dönük operasyon bu hafta hayata geçiriliyor. (Anlaşıldığı kadarıyla Merkez Bankası bu tehlikeli işe olumlu bakmadığı için başka fonlar devreye girecek.) Türkiye Kalkınma Bankasında kurulan Varlık Finansman Fonu ilk VDMK ihracını 7 Aralık’ta yapacak. İşte bu işlem karşılığı alacakları para için vergi ödemeyecekler. Torba Kanun’da bu ihraçların Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinden istisna tutulacağı hükme bağlanmış. Tabii orada ‘konut sektörünü kurtarma’ filan denilmiyor. ‘Sermaye piyasalarına derinlik kazandırmak’ diye açıklanmış amaç. Derinliğe geliniz.”