AKP'liler TBMM'ye de artık 'külliye' diyor: İstediğim gibi konuşurum ben

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2019 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2017 Kesin Hesap Kanun Teklifinde TBMM bütçesi görüşüldü. AKP'li Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un konuşmasında Türkiye Büyük Millet Meclisi demek yerine külliye demesi tartışmalara neden oldu.

AKP'liler TBMM'ye de artık 'külliye' diyor: İstediğim gibi konuşurum ben

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2019 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2017 Kesin Hesap Kanun Teklifinde TBMM bütçesi görüşüldü. AKP’li Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un konuşmasında Türkiye Büyük Millet Meclisi demek yerine külliye demesi tartışmalara neden oldu.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Mustafa Şentop’un ‘külliye’ ifadelerine “Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi. Buraya külliye diyemezsiniz” diyerek karşı çıktı.

Mustafa Şentop, muhalefet milletvekillerinin ‘külliye’ eleştirilerine, “Bu konuda kampüs, yerleşke ve külliye tabirleri beraber kullanılıyor. Kullanılmasıyla ilgili huhuki düzenleme yok. TBMM şu an içinde bulunduğumuz bina. Fakat burada daha önce halkla ilişkiler binası gibi birşey vardı. Arkada çiçek üretilen bir bölge var. Şu anda TBMM’nin de içinde bulunduğu alanı kastediyoruz. Bunları tamamı anlamına gelen külliye. Başka birşey diyen mi var sanki” şeklinde yanıt vermeyi tercih etti.

Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un konuşmasının devamında yine TBMM yerine külliye demesi üzerine CHP Milletvekili Cavit Arı ayağa kalkarak, “Hala kullanıyor. Değiştirin. İstediğin gibi konuşamazsın. Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi. Külliye diye yeni bir tabir çıkarılması uygun değil. Burası TBMM, külliye olamaz” sözleriyle tepki gösterdi.

Bunun üzerine Mustafa Şentop “Benim ne söyleyeceğime siz mi karar vereceksiniz. İstediğim gibi konuşurum ben. Sen mi konuşacaksın. Allah Allah şuraya bak. Kötü kelimeler kullanacağım tutuyorum kendimi. Sana mı soracağım. Külliye kelimesini kullanıyorum. Ne demek bu artistlik ayağa kalmak. Külliye kelimesini kullanıyoruz. Daha önce de kullanıldı” tepkisini verdi.