AKP'li Sofuoğlu'dan 'Lamborghini' savunması: Hakkımı kullanıyorum, başka lüks otomobillerim de var

TBMM'ye Lamborghini marka lüsk otomobille gelen AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, aracın vergisinin ödendiğini öne sürerken, başka lüks otomobil ve motorsikletlerinin de olduğunu söyledi.

AKP'li Sofuoğlu'dan 'Lamborghini' savunması: Hakkımı kullanıyorum, başka lüks otomobillerim de var

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu Meclis’e kayıt için Lamborghini marka servet değerindeki lüks aracı ile gelmekten çekinmemişti. AKP’nin sınıfsal konumunu çıplak birşey şekilde ortaya koyan olay konuşulmaya devam ederken, Sofuoğlu aracın vergisini ödemediği iddialarına yanıt verdi.

MA-MZ harf grubuna tescil edilen araçların yabancıların kullandığı araç statüsünde olması ve Kenan Sofuoğlu’nun kullandığı aracın plakasının M ile başlaması nedeniyle, aracı vergi ödemeden kullandığı öne sürülen Sofuoğlu, konu hakkında açıklama yaptı.

BBC Türkçe‘nin sorularını yanıtlayan Sofuoğlu, “Araç, eşim Julia Looman Sofuoğlu üzerine kayıtlı. Kanunen araç sahibinin eşi de kullanabiliyor. Devletin ilk aracı alırken tanımış olduğu bir hak söz konusu, bunu kullandım. Vergi ödenmediği iddiaları doğru değil. Devlete araç için 700 bin dolarlık teminat gösterdim, her yıl da 50-60 bin lira teminat masrafı var. 36 bin lira da vergi ödüyorum.” dedi.

Aracın 1 milyon 150 bin euro değerinde olduğunu söyleyen Sofuoğlu, başka lüks spor otomobillerinin ve motorsikletlerinin de olduğunu ve bu araçlarının kendi üzerine kayıtlı olduğunu belirtti.