AKP'den rüşvet paketi: Vergi barışı, borç yapılandırması, ceza afları geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandıracaklarını açıkladı.

AKP'den rüşvet paketi: Vergi barışı, borç yapılandırması, ceza afları geliyor

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanmıştı.  Toplantı sona erdi. Toplantı sonrası Başbakan Binali Yıldırım açıklama yapıyor.

Yıldırım’ın açıklamalarında seçim öncesi oy devşirme amacıyla yapılan mali iyileştirme adımları öne çıktı. Yıldırım, bir gazetecinin “yapılanların muhalefet tarafından seçim yatırımı olarak görülebileceği” ile ilgili sorusuna da AKP’nin büyük gerileme yaşadığı 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi muhalefetin o dönemki benzer vaatlerini hatırlatarak yanıt vermesi dikkat çekti.

Başbakan’ın konuşmalarından bazı satır başları:

Sadece geçen yıl 1 milyon 400 bin yeni istihdam saylayarak büyüme gerçekleştirdik. Bu yıl da işler iyi gidiyor. Planladığımız hedeflediğimiz değerler üzerinde ilk 3 ay hedefleri geldi. Bundan sonra artık yaz da geldi, turizim ve tarımda iyi sonuçlar gelecektir.

Yeniden yapılandırma

Vergi ve prim alacakları, trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.

Muhalefet kendine göre itirazlar ortaya koyacak, konu daha iyi anlaşılmış olacak. Birinci madde esnaflarımızı ve sanayicilerimizi yakından ilgilendiren yeniden yapılanma. Bununla ilgili maliye ile ilgili işi olan gümrükle işi olan vatandaşımız, il özel idareler kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Bunlar nelerden oluşuyor vergi ve pirim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.

Köprü, otoyol ve kaçak geçişler kısaca vatandaşın devlet kurumları ile arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor, vatandaşla el sıkışılıyor.

Vergi prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. İşletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımızı Temmuz ayının sonuna kadar müracat edecek ve 36 ay içinde borçlarını ödeyecekler. Peşin ödemede de indirimler var. Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecekler, sadece yüzde 10’unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar.

BAĞ-KUR BORÇLARI

BAĞ-KUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflar var bunun da önünü açıyoruz.

Gençlerimize yönelik iş yeri açmak isteyen 18-29 yaş arasında iş yeri açmak isteyen gençler var, bunlara daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı getirmiştik. Ona şimdi bir ilave daha getiriyoruz. Bu 3 yıllık gelir vergisi desteği devam edecek bunun yanında 1 yıl boyunca BAĞ-KUR primi ödemeyecek, devlet ödeyecek.

Bu da gençken iş yeri açmak isteyen vatandaşlarımıza getirilen çok önmli bir kaynak.

Yaşlılarımızla ilgili müjdemiz 65 yaş ve üzere kişilere 266 lira olan aylığını 500 liraya çıkarıyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DÖNÜŞ AFFI

Diğer bir konu bu sefer üniversitede okuyan gençler. Zamanla çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen gençler oldu. Bu öğrencilerimize bir kereliğine okullarına dönme imkanı veriyoruz.

Terörle bağlantısı olanlar bu haktan faydalanamayacak.

TAPU AFFI

Bir diğer müjdemiz imar barışıdır. Bu konuda çok köklü son 50 yılın sorununu kökten çözecek bir kanun tasarısıdır. Bu imar barışı nasıl işleyecek?

İmarsız yapılmış, başkasının mülküne yapılmış mülkiyet sorunu var. Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamaış. Bu yapıların yapılmış tabi mülkiyet sorunu olduğu için arsa görünüyor, tapusu yok.

Bütün bu konulardan dolayı vatandaş su alamıyor, elektrik alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor.

Bu sorun büyük şehirlerde çok fazla. Olmayan yer yok. Bütün bu konuları derli toplu ele aldık, aylarca çalışıldı. Bir yanlış haksızlık yapmayalım diye.

Bunları bir yapı kayıt belgesi vereceğiz, kanun çıkınca. Yapı kayıt belgesi daha sonraki imar alacaksa imar alırken işine yarayacak, kentsel dönüşüme gidecekse öncelik tanınacak, tapu verileceği zamanda bu belge aranacak.

13 milyon bina, her birinde ortalama 5 kişi yaşasa ne kadar büyük bir nüfusa hitap ediyor.

Bu ilk ve en önemli adım, bu bir imar affı değildir, bu bir imar barışıdır.

EMEKLİLERE İKRAMİYE

Emekli olmuş 12 milyonun üzerinde vatandaşımız var. Bunun dışında emekli olmadan aylık bağlanan gazilerimzi, şehit yakınlarımız var. Devletten emeklilik dışında maaş alanlar bunlara da her yıl Ramazan Bayramı öncesi ve Kurban Bayramı öncesi olmak üzere birer bayram ikramiyesi vereceğiz.

SORU-CEVAP

Muhalefet bu paketi seçim yatırımı olarak eleştirecek. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Eleştiri getirmezlerse şaşırırız. Anamuhalefet lideri ulufe dağıtıyor. Şunu verecem, bunu verecem diye. Asıl popülizmi bunlar yapıyor. 7 Haziran öncesinde çok yaptılar. Millet kimin yapacağına, bu sözü kimin söylediğine bakacak. Bu sözü, AK Parti iktidarının Cumhurbaşkanı, Başbakanı söylüyor. Geçmiş 15 yıla baktığınız zaman AK Parti’nin sicili o kadar güzel ki…