AKP'den Anayasa Mahkemesi'ne: Sınırınızı aştınız

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, AYM'nin Altan ve Alpay hakkındaki tahliye kararıyla 'yasaların çizdiği sınırı aştığını' söyledi.

AKP'den Anayasa Mahkemesi'ne: Sınırınızı aştınız

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, AYM’nin Altan ve Alpay hakkındaki tahliye kararıyla yasaların çizdiği sınırı aştığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki tahliye kararını değerlendirdi.

Bozdağ, “Anayasa Mahkemesi temyiz mahkemesi değildir. Anayasa Mahkemesi yasaların çizdiği sınırı aşmıştır” diye konuştu.

Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir.Bireysel başvuru,Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz;ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi,ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür”