AKP yine memnun değil: Yargıda yeni 'paket' geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, "Yargıya olan güveni daha da artırmak ve yargılamaları hızlandırmak amacıyla" yeni bir yargı düzenlemesine gidecekelerini açıkladı.

AKP yine memnun değil: Yargıda yeni 'paket' geliyor

Yargı kurumlarını ve işleyiş mekanizmalarını dönemsel ihtiyaçlarına göre değiştirip durarak hallaç pamuğuna çeviren AKP,  ‘reform’ adı altında bir düzenlemeye daha gidiyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Saray’da düzenlenen Adalet Şurası’nda yaptığı konuşmada, “Yargıya olan güveni daha da artırmak ve yargılamaları hızlandırmak amacıyla bir dizi yeniliği ihtiva eden yeni bir reform paketini de yakın bir zaman içerisinde yüce Meclis’e getirmiş olacağız.” diye konuştu.

“Hukuku ve yargıyı, adaleti sağlamanın imkanı olmaktan çıkarıp örgütsel bir yapının aracı haline dönüştürmek isteyenler, hukuk sistemine de çok büyük zarar verdiler.” diyen Yıldırım, “Dolayısıyla FETÖ ile mücadele, istiklal ve istikbal mücadelesi olmanın yanında aynı zamanda yargının güven ve itibar mücadelesine dönüşmüştür. Bu mücadeleyi, adalet terazisini doğru tutarak kazanacağımıza yürekten inanıyorum.” ifadesini kullandı.

“DAVALAR BU YIL BİTECEK”

“Devam eden iki grup davamız var. Birincisi; darbe teşebbüsüyle doğrudan ilgili olanlar. Bunlar kesin hüküm yolunda süratle ilerlemektedir. Ümit ediyorum ki bu yıl sonuna kadar darbeye bizatihi karışanların görüldüğü bütün davalar sonuçlanmış olacaktır.” ifadesini kullanan Başbakan yıldırım, şunları söyledi:

“İşaretler FETÖ terör örgütünün ilgili, ilgisiz birçok insanı adli sürecin içine çekme gayretinde olduğunu göstermektedir. Bu sinsi plan adalet sistemimize kurulmuş bir tuzaktır. Ancak adalet camiamız bu tuzağa asla düşmeyecektir. Bunun en güzel ve en güncel örneği, çok önemli bir delil olarak gördüğümüz ByLock’taki teknik kumpasın açığa çıkarılmasıdır. Kimsenin endişesi olmasın. Savcılarımız, hakimlerimiz bir kuyumcu titizliğiyle çalışacak.”