Akıncı Üssü davasında gerginlik

Akıncı Üssü davasında TBMM ve TÜRKSAT binasını bombalayan pilotlardan Hüseyin Türk savunma yaptığı esnada salonda gerilim yaşandı.

Akıncı Üssü davasında gerginlik

15 Temmuz darbe girişimi sırasında TBMM ve TÜRKSAT binasını bombalayan pilotlardan Hüseyin Türk’ün savunması sırasında Akıncı Üssü davası salonu karıştı. Yaşanan gerginlik üzerine duruşma salonundaki polis ve jandarma, sanık ile müştekiler arasında barikat oluşturdu.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmada TBMM ile TÜRKSAT’ı bombalayan eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk, yaptığı savunmasında, 26 Temmuz 2016’da gözaltına alındığını ve 18 aydır tutuklu olduğunu belirterek gözaltında ve savcılıkta verdiği ifadeleri kabul etmediğini söyledi.

Türk’ün, savunmasına uzun bir süre mesleki deneyimlerini anlatarak Akıncı Üssü hakkında ekrana yansıtılan kroki üzerinden bilgi vermesi üzerine müştekiler, duruma tepki gösterdi. Müştekilerin “Meclis’i nasıl bombaladığını anlat. TÜRKSAT’ı nasıl vurduğunu anlat, masal anlatma, bunları geç” şeklinde tepki gösterdiği sanık, salondakilere karşılık verdi.

Müştekilerle Hüseyin Türk arasındaki tartışmaya diğer sanıkların da dahil olması üzerine gerginlik çıktı. Salonda görevli güvenlik güçleri taraflar arasında barikat oluşturdu.

Gerginliğin uzaması üzerine Mahkeme Başkanı Selfet Giray, duruşmaya ara verdi.