6. Filo'da buluştular...

TSK ABD’nin 6. Filosu'nun evsahipliğinde Sicilya’da düzenlenen NATO tatbikatına katıldı.

6. Filo'da buluştular...

ABD emperyalizminin Akdeniz’deki askeri varlığının sembolü 6. Filo, NATO’nun her yıl planlı olarak düzenlediği ve TSK’nın da katıldığı ‘Dynamic Manta Tatbikatı’nın ana karargahı oldu.

Sicilya’daki tatbikata TSK’nın yanı sıra NATO üyesi İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, ABD, Belçika, İngiltere, Almanya, Norveç ve Kanada orduları katıldı. Tatbikatın ana karargâhı, ABD’nin 6. Filo’sunun Sicilya Adası’ndaki NAS Sigonella Hava Üssü’nde oluşturuldu.

Gazete Habertürk’ten Murat Gürgen‘in haberine göre 6. Filo’nun hava üssünde konuşlanan unsurlar arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne ait CN-235 tipi deniz karakol uçağı ve personeli de yer aldı. Tatbikata katılan TCG Gaziantep fırkateyni de, halihazırda NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) görevinde bulunuyor. TCG Preveze denizaltısı ise tatbikata katılımının yanı sıra İtalya’nın Augusta Limanı’nı da ziyaret etti.

6. Filo’ya bağlı gemilerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ABD firması ExxonMobil ile birlikte yürüteceği sondaj çalışmasını Türkiye’nin olası saldırılarından korumak üzere Akdeniz’e açıldığı iddia edilmiş, ABD’li yetkililer bunu yalanlamıştı. 6. Filo’ya bağlı gemilerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Limasol Limanı ile Yunanistan’ın Ege’deki Siros Adası’nı ziyaret etmesinin “ikili askeri ilişkileri geliştirme” çerçevesinde olduğu açıklanmıştı. Bu tartışmaların devam ettiği günlerde TSK ile Yunan ordusunun 6. Filo’ya ait hava üssünün ev sahipliğindeki tatbikata birlikte iştirak etmeleri de dikkat çekti.