'Adaylık' sorusuna yanıt vermedi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, CHP'den Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili soruyu yanıtsız bıraktı.

'Adaylık' sorusuna yanıt vermedi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen, 23 Nisan nedeniyle makam koltuğunu ortaokul öğrencilerine bıraktı. Büyükerşen, CHP’nin cumhurbaşkanı adayları arasında isminin geçtiğini soran gazeteciye,”Ben bugün belediye başkanı değilim. Bugünkü belediye başkanına sorun soruları” dedi.

23 Nisan nedeniyle makam koltuğunu Doktor Halil Akkurt Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencileri Şevval Yüce ve Ferhat Berkay Eriş’e bırakan Büyükerşen, bir süre öğrencilerle sohbet ettikten sonra 23 Nisan’la ilgili şunları söyledi:

“23 Nisan aslında Türkiye için, Türkiye Büyük Millet Meclisi, bir bakıma cumhuriyet ve parlamenter rejimin doğuşunun simge bir tarihidir. Hepimizin bildiği gibi Atatürk 23 Nisan’ı ulusal egemenlik, Türk ulusunun ulusal egemenliği ve çocuk bayramı ilan etmiştir. Ama ne yazık ki bayramı eskisi gibi kutlayamıyoruz. Bu en büyük üzüntülerimden bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra bir gazetecinin “Cumhuriyet Halk Partisi’nde cumhurbaşkanı adayı açıklanacak. Sizin de isminiz geçiyor. Bu Eskişehir için önemli bir şey. Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine “Ben bugün belediye başkanı değilim. Bugünkü belediye başkanına sorun soruları” dedi.