'ABD'nin Suudilerle suç ortaklığı artık bitmeli'

ABD'li yayın organı The New York Times'ın Yayın Kurulu, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından "Amerika'nın suç ortaklığı artık bitmeli" çağrısı yaptı.

'ABD'nin Suudilerle suç ortaklığı artık bitmeli'

ABD’li yayın organı The New York Times‘ın Yayın Kurulu, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından “Amerika’nın suç ortaklığı artık bitmeli” çağrısı yaptı.

NYT Yayın Kurulu’nun Cemal Kaşıkçı cinayetine dair yazdığı “Kaşıkçı’dan sonra Suudi Arabistan” başlıklı yazıda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Trump yönetimi arasındaki ilişkilere vurgu yaptı.

Suudi Arabistan’ın dün yaptığı Kaşıkçı cinayetiyle ilişkili 5 kişinin idamla yargılanacağı ve ABD’nin cinayetle ilgili 17 Suudiye yaptırım uygulama açıklamalarının da hatılartıldığı makalede, Türkiye’nin elinde ciddi kanıtlar bulunduğunun altı çizilerek “Türkiye’nin bu hikayeleri yutmadığı” yazıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cinayete ilişkin “Önceden öldürülüp, sonradan cesedin parçalanması için gerekli şahıslar ve cihazlar buraya getirilmiştir.” ifadelerine işaret edilen makalede, “Hakikaten de aralarında adli tıp uzmanının da olduğu bir uçak dolusu güvenlik görevlisinin onca yolu Kaşıkçı’yı kibarca ülkesine dönmeye ikna etmek için geldiğine inanmak çok zor.” görüşüne de makalede yer verildi.

Cinayetin başlıca şahitlerinin idam yoluyla ortadan kaldırılabileceği iddialarının yer aldığı makalede, “Ancak petrol zengini bir krallık ile ABD arasındaki ilişkinin değişmesi gerektiği açık” ifadeleri kullanıldı.

Makalede, Katar krizi, Yemen’de insani bir trajediye yol açan iç savaş gibi olaylarda Suudi Veliaht Prensin çok ileri gittiği ifade edilerek, Muhammed’in ABD Başkanı Trump ve Trump’ın damadı Jared Kushner ile olan yakın ilişkileri de vurgulandı.

Trump’ın uzun süredir boş olan Suudi Arabistan’daki büyükelçilik pozisyonu için adayını açıkladığına işaret edilen makalede, “Diplomaside genellikle memnuniyetsizlik göstergesi yeni bir büyükelçi atamak değil, büyükelçiyi çekmektir. Ancak Ortadoğu hakkında geniş bilgi birikimi olan emekli General John Abizaid iyi bir seçim. Bu kişinin Beyaz Saray’ı Suudiler konusunda aydınlatacağını umuyoruz” denildi.

Makalede ayrıca, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarının daha önce Prens bin Selman’la iş yapan hükümet, patron ve politikacılara karşı Prensin tüm gerçek yüzünü ortaya çıkardığı ve ilişkileri etkilediği iddiası yer aldı.

ABD’nin Kaşıkçı cinayetinin ardından, cinayeti ortaya çıkarmak, Yemen’deki savaşı bitirmek, Katar konusunda adım atabilmek gibi konularda Suudi Arabistan’a karşı elini sağlamlaştırdığı vurgulanan makalede, “Ancak, Krallığın temel insan haklarını pişkince ihlal etmesine bir son verilmezse, bu konularda atılacak adımlar sadece ikiyüzlülük olur. Sorun, sadece Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle başlamadı ancak konu buraya kadar geldi. Amerika’nın suç ortaklığı artık bitmeli” çağrısına yer verildi.