ABD'den Türk şirkete "IŞİD'e destek" yaptırımı

Kararda, Profesyoneller Elektronik’in IŞİD'e insansız hava aracı elektronik aksamları sağladığı belirtildi.

ABD'den Türk şirkete

ABD Hazine Bakanlığı aralarında bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının da bulunduğu üç kişiye yönelik olarak,  IŞİD’e  yardım ettikleri gerekçesiyle yaptırım kararı aldığını açıkladı.

‘Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler’ listesine alınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yunus Emre Sakarya, Filipinli Abdulpatta Escalon Abubakar ve Somalili Muhamed Mire Ali Yusuf’un ABD’deki tüm malvarlıklarına el konuldu ve Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle ticari işlem yapması yasaklandı.

Türk şirketten IŞİD’e İHA desteği

Kararda, Sakarya’nın sahip olduğu Profesyoneller Elektronik’in kurulduğu 2015’ten bu yana IŞİD’e insansız hava aracı elektronik aksamları sağladığı belirtildi.

“IŞİD’ın paravan şirketi” diye tanımlanan Profesyoneller Elektronik’in 2016’nın ilk yarısında terör örgütüne 500 bin dolarlık İHA ekipmanı tedarik ettiği açıklamada ifade edildi.

Filipinler, Somali ve Lübnan şirketlerine yaptırım

Yapılan açıklamada, Filipinler’den Abdulpatta Escalon Ebubekir’in IŞİD’e finansal ve malzeme desteği yaptığı ve Somali’de de Muhammed Mire Ali Yusuf ve şirketi Liibaan Trading ve Al Mutafaq Commercial Company’nin IŞİD’e destek verdiği belirtildi.