ABD'den Suriye'de 'ateşkes' oylaması öncesi saldırı tehdidi

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suriye'ye karşı askeri güç kullanmayı ihtimal dışı tutmadığını söyledi.

ABD'den Suriye'de'ateşkes' oylaması öncesi saldırı tehdidi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsveç ve Kuveyt’in çağrısıyla (BMGK) Suriye’de bir ay ‘insani ateşkes’ ilan edilmesine ilişkin karar tasarısının oylanması öncesi, ABD emperyalizmi yine ‘kimyasal silah’ iddiasına sarılarak Suriye’ye saldırı tehdidinde bulundu.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Washington’un Suriye hükümet güçlerine karşı askeri güç kullanmayı ihtimal dışı tutmadığını söyledi.

Sözleriyle oylama sonucunun kendileri için fark etmeyeceğini ortaya koyan Haley, “Askeri çözüm, hiçbir halükarda ihtimal dışı tutulmuyor. Suriye krizinin merkezinde olmak istemiyoruz ancak insanları kimyasal silahtan korumak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz” dedi.

Haley, kimyasal silah kullanımına ilişkin haberleri ‘teyit etmeleri’ durumunda, Washington’un Nisan 2017’de olduğu gibi Suriye’deki hedefleri vurabileceğini kaydederek, “Füze saldırıları, öylesine düzenlenmiyor. Vurulan bölgede kimlerin bulunduğunu anlamak gerekiyor. Başkan Donald Trump, planlarını açıklamayacağını ifade etti ancak Esad, kimyasal silah kullanımına ilişkin kanıt bulursak harekete geçeceğimizi anlıyor” diye konuştu.

http://gazetemanifesto.com/2018/02/22/lavrov-ateskes-tasarisinin-amaci-suriye-hukumetini-devirmek/