ABD'den Hizbullah'a yaptırım

ABD yönetimi, Hizbullah'a mali destek sağladıkları gerekçesiyle 6 iş adamı ve 7 şirket hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD'den Hizbullah'a yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nden (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, genişletilen Hizbullah yaptırımlarının hareketin Orta Doğu ve Afrika’daki finansal bağlarını hedef aldığı duyuruldu.

‘ABD’nin Hizbullah girişimi İsrail’in lobi çalışmalarının sonucu’

Lübnanlı iş adamları Jihad Muhammad Qansu, Ali Muhammad Qansu, Issam Ahmad Saad ve Nabil Mahmoud Assaf ile Iraklı iş adamları Abdul Latif Saad ve Muhammad Badr-Al-Din’in Hizbullah’a ilişkin yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.
Açıklamada, söz konusu isimlere, ‘Hizbullah üyesi ve finansörü’ olduğu gerekçesiyle halihazırda ABD’nin kara listesinde yer alan Adham Tabaja ile birlikte ticari ilişkileri nedeniyle yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

Ayrıca, Ali Muhammad Qansu tarafından kontrol edilen 7 şirket hakkında yaptırım kararı alındığı belirtilen açıklamada, bu şirketlerden Blue Lagoon Group ve Kanso Fishing Agency Limited’in batı Afrika ülkesi Sierre Leone’da faaliyet gösterdiği bildirildi. Listedeki diğer şirketleri Lübnan merkezli Golden Fish SAL, Gana merkezli Star Trade Ghana Limited ve Liberya merkezli Golden Fish Liberia, Dolphin Trading Company Limited ile Sky Trade oluşturdu.

‘HİZBULLAH, İRAN’IN BİRİNCİ VEKİLİ’

Açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in değerlendirmelerine yer verilirken, İran’a atıfta bulunulması dikkati çekti. Mnuchin, “Hizbullah, yüzlerce Amerikalının ölümünden sorumlu olan bir terör örgütüdür. Ayrıca, İran’ın Orta Doğu’daki meşru Arap hükümetlerini zayıflatmak için kullandığı birinci vekildir. ABD yönetimi, Hizbullah’ın yasa dışı operasyonlarını finanse etmek için kullandığı ağları açığa çıkarmaya ve bozmaya kararlıdır ” ifadesini kullandı.

ABD Hazine Bakanlığı, bugüne kadar Hizbullah hareketi ile bağlantısı olduğu belirtilen 100’den fazla kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı. Yaptırım listesine alınanların ABD’deki mal varlıkları donduruluyor ve Amerikalılarla ticari ilişki kurmaları yasaklanıyor.