ABD yaptırımlarına karşı ortak bildiriye HDP davet edilmedi

4 parti tarafından ABD'nin yaptırım kararına ilişkin yapılan ortak açıklama için HDP'ye davet gelmediği öğrenildi.

ABD yaptırımlarına karşı ortak bildiriye HDP davet edilmedi

ABD’nin yaptırım kararına karşın Meclis’te grubu bulunan dört parti tarafından imzalanan ortak bildiriyle ilgili HDP’ye haber verilmediği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı‘nın haberine göre, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararının ardından geç saatlerde AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM’de grubu bulunan CHP, MHP ve ‘İyi Parti’ gruplarıyla iletişime geçti.

AKP tarafından hazırlanan ortak bildiri metnine diğer partilerin onay vermesinin ardından söz konusu bildiri dört partinin imzasıyla dün saat 03.16’da gazetecilere gönderildi. Söz konusu bildiride HDP’nin imzasının olmamasının nedeni HDP’ye bu konuda hiçbir teklif gitmemesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Ayhan Bilgen, bu konuda HDP’ye bir davet gelmediğini belirterek, “Bir metine ortak imza atma yönünde parti grubumuza yönelik bir girişim olmadı. Konunun esası kadar bu boyutu da önemli” diye konuştu.

“ÜLKEYE ZARAR VERİR”

HDP’nin imza atıp atmaması bir yana bir partinin dış politika konusunda dışlanmasının sorgulanması gereken bir durum olduğunu kaydeden Bilgen, şunları dile getirdi: “HDP’nin kriminalize edilmesinin siyasetten bazı partiler için kısmen bir fayda boyutu olabilir. Ama orta vadede hiçbir partiye yaramaz, siyaset kurumunu zayıflatır. Uzun dönemde de ülkeye zarar verir.”