ABD Temsilcisi, Suriye'nin dönem başkanlığındaki konferanstan çantasını alıp çıktı

Suriye'nin dönem başkanlığındaki BM Silahsızlanma Konferansı'ndan ABD Temsilcisi çantasını alıp çıktı.

ABD Temsilcisi, Suriye'nin dönem başkanlığındaki konferanstan çantasını alıp çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde devam eden Silahsızlanma Konferansı’nın dönem başkanlığını Suriye’nin devralmasına bazı üye ülkeler tepki gösterdi. Tepkilerin başını çeken ABD’nin heyeti, Suriye’nin Cenevre’deki BM Temsilcisi Hussam Edin Aala’nın açılışını yaptığı toplantıyı terk etti.

Suriye hükümetinin kanıtlanamayan kimyasal silah kullandığı iddiaları üzerinden silahsızlanma konferasına başkanlık edemeyeceğini savunan ABD Temsilcisi Robert Wood, Suriye’nin başkanlığını ‘maskaralık’ diye niteledi.

Wood, ”Suriye’nin 4 hafta dönem başkanlığını başlatacağı 28 Mayıs Pazartesi, Silahsızlanma Konferansı’nın en karanlık günlerinden biri olacak. Şam rejiminin Silahsızlanma Konferansı’na başkanlık etmek için ne güvenirliliği ne de ahlaki otoritesi vardır. Uluslararası toplum sessiz kalmamalıdır” iddiasında bulundu.

ABD’nin suçlamaları ve itirazlarına İngiltere de destek verdi.

BİR AY SINIRLI KATILIM

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert de Silahsızlanma Konferansı’na katılımlarını sınırlayacaklarını açıkladı.

Nauert ”Suriye’nin böyle bir rol için güvenilirliği bulunmamaktadır. Suriye başkanlık ederken işler eskisi gibi gidemez. Gelecek dört hafta boyunca bu organa katılımımızı sınırlayacağız” dedi.

65 ülkenin üye olduğu Cenevre merkezli Silahsızlanma Konferansı’nın dönem başkanlığı, alfabetik sıraya göre 28 Mayıs’ta Suriye’ye geçti. Suriye, gelecek dört hafta dönem başkanlığını yürüttükten sonra görevi Tunus devralacak.