ABD donanması Akdeniz'de harekete geçti

ABD Donanması, USS Harry Truman uçak gemisi ve ona eşlik eden taarruz grubunun Akdeniz’de 6. Filo’nun faaliyet ettiği bölgede operasyon başlattığını açıkladı.

ABD donanması Akdeniz'de harekete geçti

ABD’nin USS Carney’den sonra uçak gemisi USS Harry Truman’ı da Akdeniz’e gönderdiği öğrenildi. Rus basının haberine göre; ABD’nin bölgedeki deniz gücü 6. Filo, beraberindeki taarruz grubuyla operasyona başladı.

Sputnik‘in aktardığına göre, operasyonun, “NATO müttefiklerine, Avrupa ve Afrika partner ülkelerine, koalisyon partnerlerine destek ve ABD’nin Avrupa ve Afrika’daki ulusal güvenlik çıkarlarını sürdürmek için” gerçekleştirildiği belirtildi.

6. Filo Komutanı Lisa Franchetti, USS Harry Truman uçak gemisinin Akdeniz’de bulunduğu süre boyunca tüm yelpazedeki deniz operasyonlarını gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

ABD emperyalizminin Türkiyeli anti-emperyalistlerce olduğu kadar işbirlikçilerince de tanınan deniz gücü 6. filo, 40 gemi, 175 savaş uçağı ve 21 bin personelden oluşuyor. Filoda, 2 uçak gemisinin yanısıra denizaltılardan çıkarma gemilerine kadar çok sayıda destek gemisi de bulunuyor.