AA'dan skandal görüntülere dair ilk açıklama

AKP’nin yayın organlarından TVNET kanalının canlı yayın sırasında bir anda Anadolu Ajansı’nın (AA) seçim sonuçlarını ekranlara getirdiği ortaya çıkmıştı

AA'dan skandal görüntülere dair ilk açıklama

AKP’nin yayın organlarından TVNET kanalının canlı yayın sırasında bir anda Anadolu Ajansı’nın (AA) seçim sonuçlarını ekranlara getirdiği ortaya çıkmıştı. AA Genel Yayın Yönetmeni konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu konuya ilişkin Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada “Her seçimde, seçim gecesi aboneler bir sıkıntı yaşamasın diye öncesinde bir takım sonuçlar verilerek test yapılır. Abone kendisi bu testi ister bizden. Çünkü kendi otomasyonlarına, ekran yüzlerine uydurması gerekiyor. Bunun için bizden bir takım veriler isterler ve bizim yazılım ekibimiz de bazı veriler göndererek test ederler sonuçları. Bu sonuçlar testin dışında bir şey değildir” dedi.

“DOĞU PERİNÇEK’İN YÜZDE 40 OLDUĞU SONUÇ DA VAR”

Mutanoğlu, oy oranlarının “0” yerine yüzdeler halinde verilmesine ilişkin ise şunları söyledi:

“0” veri ile test yapılamaz. Haritada renklendirme yapılması için veri yazılması gerekiyor. Ekranda verilen sonuçlar bizim varyasyonlarımızdan biridir. Doğu Perinçek ‘in yüzde 40 olduğu bir başka sonuç da var. Değişik sonuçlar veriyor arkadaşlarımız. Bu kolay bir şey değil. Bizim yapmış olduğumuz şey sahadan verileri alıyoruz. Hiç bekletmeden abonelere sunuyoruz. En ufak bir virgülüne bile dokunamıyoruz. YSK biraz sonra açıklayacak zaten.

http://gazetemanifesto.com/2018/06/21/yandas-kanalda-skandal-anlar-aanin-secim-sonuclarini-yanlislikla-simdiden-acikladi/