64 kişinin öldüğü yangında 'kundaklama' iddiası

Rusya'da 64 kişinin hayatını kaybettiği AVM yangınında gözaltına alınan bir kişi 'kundaklama' iddiasında bulundu.

64 kişinin öldüğü yangında 'kundaklama' iddiası

Rusya’da 40’ı çocuk 64 kişinin yaşamına mal olan yangın faciasının yaşandığı alışveriş merkezinin gözaltına alınan kadın ortağı ve genel müdürü, yangının kundaklama sonucu yaşandığını iddia etti.

İnterfaks ajansının haberine göre, Kemerovo’da hafta sonu 64 kişinin ölümüme yol açan yangının çıktığı “Zimnyaya Vişnya” adı alışveriş merkezinin genel müdürü 44 yaşındaki Nadejda Suddenok gözaltına alındı. Olayda sorumluluğu olduğu yönündeki suçlamaları reddeden Suddenok ifadesinde, “Rus görünümlü olmayan” ergenlik çağındaki gençlerin binayı ateşe verdiklerini iddia etti.

Mahkeme kararıyla 72 saat gözaltında tutulmasına karar verilen Suddenok, binanın dördüncü katında “Rus görünümlü olmayan” ergen bir grubun çocukları rahatsız ettiklerini ve binayı ateşe vermiş olabileceklerini söyledi.

“HOLİGAN GRUBU KUNDAKLADI”

Çocuk oyun salonunda çalışan bir görevlinin, ansısın yükselen alevler gördüğünü belirten AVM müdürü “Bunun kundaklama olduğunu düşünüyorum. Son bir ay boyunca, taşkınlık yapan gençleri sert şekilde binadan dışarı çıkarıyorduk. Bu sakallı, Kafkas görünümlü kalabalık bir gruptu. Bedava oyun oynamaya çalışıyor, diğer çocukların oyun kartlarını gasp ediyorlardı. Bunları AVM’den atmaya başlamıştık. Olay günü de duman çıkmadan aniden alevler yayıldı. Bu holigan grubunun AVM’yi kundakladığını düşünürüyorum” dedi.

Suddenok, yangın başladıktan sonra söndürme ve alarm sistemlerinin çalışmamasını ise “teknik arıza”ya bağladı.

Yangın sırasında sinema salonlarının kapılarının kilitli olduğu yönündeki iddiayı ise yalanlayan Suddenok, “Beni bununla suçluyorlar. AVM’mizde kapılar hiçbir zaman kapanmadı. Tam tersi, kapıların çarpıldığına ve gürültü yapıldığına dair hep şikayet alıyorduk” diye konuştu.