5 haftada 5 havayolu şirketi battı

En son olarak Danimarka-Letonya havayolları şirketi Primera Air iflas etti. Böylece Avrupa´da peşpeşe beş uygun fiyatlı (low cost) havayolları şirketi iflas etti.

5 haftada 5 havayolu şirketi battı

Azur Air (Almanya), Small Planet (Almanya), VLM (Belçika) ve Skywork Airlines (İsviçre) havayollarının ardından şimdi de Danimarka-Letonya kökenli Primera Air iflas etti.

2003 yılında kurulmuş olan Primera Air´in dokuz uçağı vardı ve en son Kuzey Amerika uçuşları yapıyordu.

Eylül ayı sonunda resmi olarak iflasını açıklayan Azur Air´in en son olarak sadece tek bir Boeing 737 uçağı ile iş yaptığı biliniyor. Azur Air´den kısa bir süre önce iflas eden Small Planet Almanya şirketinin ise dört Airbus A320 ve iki Airbus A321 vardı.

Ağustos ayın sonunda faaliyetlerine son veren Belçikalı VLM Airlines bütün uçaklarından vazgeçerek sadece bir adet Fokker 50 elinde tutarak onu da iflastan sonra bir daha uçurmadı.

Bölgesel uçuşlar yapan İsviçreli Skywork Airlines, yine Ağustos sonuna doğru faaliyetlerine son verdi.

Peşpeşe gelen uygun fiyatlı havayolları şirketi iflası haberleri sektörde tartışmalara neden olurken Türk Havayolları ile Lufthansa´nın ortak girişimi olan SunExpress´in bir sözcüsü, 2018 yaz sezonu ile ilgili memnun olduğunu belirterek, “Avrupa havayolları trafiğinde bu yaz yaşanan sorunlar bizi de etkiledi, fakat uzun yılların getirdiği tecrübelere dayanarak gerektiği zamanlarda durumu hemen değerlendirip çözüm bulmamızı mümkün kılan mekanizmalar geliştirdik” dedi.