'30-40 katlı binalara artık dur diyeceğiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme dair yaptığı konuşmada 30-40 katlı yüksek yapılardan rahatsızlık duyduğunu söyledi ve "Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık 'dur' dememizin zamanı geldi." diye konuştu.

'30-40 katlı binalara artık dur diyeceğiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme dair yaptığı konuşmada 30-40 katlı yüksek yapılardan rahatsızlık duyduğunu söyledi ve “Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık ‘dur’ dememizin zamanı geldi.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği “Kentsel Gelişim Zirvesi”nin açılış konuşmasında kentsel dönüşüm konusuna değinen Bakan Kurum, çarpık kentleşmenin yoğun olarak görüldüğü İstanbul’un Esenler ilçesinin, bir an önce dönüşmesi gerektiğini, Bakanlık olarak Esenler Belediyesiyle bir protokol yapıp, ilçede rezerv alan ilan edilen bölgede örnek bir şehircilik anlayışıyla kentsel dönüşümü, olması gerektiği şekliyle yapmaya çalışacaklarını ifade etti.

Kurum, konuşmasında her hafta illere ziyaretler gerçekleştirip, sorunları yerinde tespit ettiklerini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerektirdiği şekilde kararları yerinde alıp, hızlı bir şekilde uygulamalara geçmek için il yetkilileriyle istişarelerde bulunduklarını anlattı.

Bakan Kurum, 81 ilde ‘Mekansal Stratejik Plan’ yapılması gerektiğini vurgulayarak, bunu “Şehrin geleceği, nüfusu, altyapısı, üstyapısı, gerekli olan her şeyi planlamak.” olarak tanımadı.

Kentsel dönüşümde planlamayla ilgili sıkıntıların sahada görüldüğünü anlatan Kurum, “Her belediyemiz her ilimiz kendi içinde kentsel dönüşüm projelerine giriyorlar ve girmeleri de gerekiyor. Ancak şehir ölçeğinde kentsel dönüşümü de planlamamız gerekiyor. Çünkü şehirde satılabilecek konut sayısı belli. Bir ilçede satılabilecekken, arz talep dengesinden fazla bir üretim yaparsanız bu sefer öbür ilçeyi, öbür ilçe, öbürünü ve tüm şehri etkiler. Dolayısıyla bizim mekansal bir plan, altlığında da kentsel dönüşüme ilişkin planlarımızın olması gerekiyor.” diye konuştu.

Bunun bir örneğini Kocaeli’de gördüklerini ve belediye başkanlarıyla şehir için bir stratejik kentsel dönüşüm projesi hazırlama kararı aldıklarını dile getiren Kurum, kentsel dönüşümün doğru yönetilmesi için bir master plan hazırlamanın önemini vurguladı.

Geçmişte yüksek katlı binaların, imar planlarının azlığı ve sanayileşmeyle kente göçün artması gibi nedenlerle hem ‘ihtiyaç’ hem de ‘özenti’den kaynaklandığına dikkati çeken Kurum, 30-40 katlı binalara artık dur diyeceğiz dedi. Kurum, konuyla ilgili “Ancak bugün baktığımızda yüksek binalar gerçekten bizleri rahatsız ediyor. 30-40 katlı binalar ki bunları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık ‘dur’ dememizin zamanı geldi. Biz de kendi içimizde hatalar yaptık ancak biz bundan sonra yapacağımız bütün projelerde yatay mimari, sosyal donatısı, sosyal ihtiyaçları olan projeler gerçekleştirmek zorundayız. Aslında bunun en büyük örneğini İstanbul’da Kanal İstanbul Projesi’nin etrafında yapıyor olacağız. Kanalın iki etrafında yatay yapılaşmanın hakim olduğu, tüm sosyal ihtiyaçların giderildiği örnek bir şehircilik anlayışını gösteriyor olacağız. Bunu, bütün kentsel dönüşüm projelerinde göstermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Gelecek nesillere eserler bırakmaktan bahseden Bakan, “300-400 sene sonra biz bu dönemde şu eseri yaptık diyebileceğimiz projelere ihtiyacımız var. Bu projeleri de hep birlikte yapmamız gerekiyor.” dedi.

Her ülkenin her şehrin kendine özgü kültürünün ve mimarisinin bulunması gerektiğine de değinen Kurum, şehirlerimizin hepsi birbirine benzedi dedi ve şöyle devam etti: “Artık bizim şehirlerimizin hepsi birbirine benzedi. Eskiden baktığınızda Selçuklu, Osmanlı döneminde dahi farklılıklar arz ediyordu. Bu farklılıkları bizim yaşatmamız gerekiyor. Bir şehrin kültürü, mimarisi kendine özgü olmak durumunda, oradaki yapıya uygun olmak zorunda, bizim de bunları yaşatmamız gerekiyor. Biz de bunlara yönelik bir 2023 Şehircilik Vizyonu hazırlıyoruz. Kentlerimizin, mimari yapılarımızın nasıl olması gerektiğini, şehirler ve bölge ölçeğinde nasıl yapılar olması gerektiğini bu vizyonda ortaya koymaya çalışacağız.”