3. Havalimanı'na taşınma tarihi ertelenmişti: Yeni tarih verildi

3. Havalimanı'nın taşınma gündemine ilişkin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak ve Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Dairesi Başkanı Cengiz Kurt tarafından bugün ilgili kurumlara ve sektör şirketlerine yazı gönderildi.

3. Havalimanı'na taşınma tarihi ertelenmişti: Yeni tarih verildi

3. Havalimanı’nın taşınma gündemine ilişkin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak ve Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Dairesi Başkanı Cengiz Kurt tarafından bugün ilgili kurumlara ve sektör şirketlerine yazı gönderildi.

Yazıda 30-31 Aralık tarihleri arasında yapılması planlanan ve daha sonra ertelenen Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılması planlanan taşınmanın 3 Mart 2019 olarak belirlendiği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde yoğun yağışlar nedeniyle sel baskını yaşanan 3. Havalimanı’na taşınma tarihinin ertelenme nedenlerine de yazıda değinildi. Konuya ilişkin şu sözlere yer verildi:

”Çalışmalarda gelinen son aşamada İstanbul Valiliği’nden alınan ilgi (b) yazıda Valiliklerince yapılan değerlendirmede, mevcut meteorolojik bilgiler ışığında büyük taşınmanın gerçekleştirileceği tarihlerde muhtemel olumsuz hava şartları, taşınma güzergâhının trafiğe kapatılması ve trafiğin başka güzergâhlara yönlendirilmesiyle ciddi mağduriyetler yaşanabileceği, ayrıca taşınma kapsamında tescili bulunmayan 700 civarındaki (plakasız) aracın geçici tescil işlemlerinin yetiştirilmesinde güçlüklerle karşılaşılabileceği, İstanbul Havalimanında görev yapacak gümrük ve emniyet personelinin tam kapasite çalışma eğitimi, tayin süreçlerinin tamamlanması ve personel yetersizliği gibi hususların işletmeye geçişte ciddi güçlükler oluşturabileceğinin değerlendirildiği belirtilerek ülkemizin ve dünyanın en büyük yolcu trafiğine ev sahipliği yapacak İstanbul Havalimanının bütün eklentileriyle ve tüm fonksiyonlarıyla beklenilen kapasitede çalışabilmesi ve herhangi bir hizmet kusuru yaşanmaması için büyük taşınmanın mevsim şartlarının uygun olacağı ileri bir tarihe alınması istenilmiştir.”