'1200 gazeteci işinden olabilir'

Basın İlan Kurumunun, kağıt krizinde çözümü işten çıkarmalarda bulmasının ardın TGS'den konuyla ilgili açıklama geldi.

'1200 gazeteci işinden olabilir'

Basın İlan Kurumunun, kağıt krizinde çözümü işten çıkarmalarda bulmasının ardın TGS’den konuyla ilgili açıklama geldi.

Basın İlan Kurumu’nun döviz kurundaki artış sonrasında yaşanan kağıt krizine çözüm olarak sunduğu ve medya sektöründe dolaylı olarak işten çıkarmaları öngören kararı sonrasında Türkiye Gazeteciler Sendikası bir açıklama yayımladı.

Açıklamada BİK’in ilan verilebilecek yayın organında asgari çalışan sayısının 7’den 6’ya çekilmesi eleştirilerek, “Kâğıt sektöründe yaşanan kriz nedeniyle bir süredir zor durumda olan gazeteler için Basın İlan Kurumunun aldığı “çalışan sayısını” düşürme kararı çözüm değildir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın şöyle devam etti,

“Bu karar Türkiye medyasında hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Basın İlan Kurumundan resmi ilan alan yaklaşık 1200 gazeteden birer kişinin işten çıkartılması, 1200 işsiz gazeteci daha demektir. Zaten işkolları arasında yüzde 30’luk oranla en yüksek işsize sahip olan sektörümüzde bu rakam daha da yukarı çıkacaktır.

Ayrıca KOSGEB Genel Destek Programı Uygulama Esasları uyarınca Nitelikli Eleman İstihdam Destek Programından yararlanan gazetelerin en fazla iki kişi olmak kaydıyla aynı program kapsamında istihdam ettikleri kişileri bu Yönetmeliğin 65 ve 78 inci maddelerinde belirtilen nitelikleri taşımasalar dahi asgari fikir işçileri kadrosunda çalıştırabilmelerine olanak sağlandı” kararıyla da nitelikli, mesleği gazetecilik olan 2’şer kişinin daha işten atılması toplamda bu süreçte işten atılan gazeteci sayısını 3000’in üzerine çıkartacaktır”

TGS’den 2 öneri

TGS açıklamasında BİK’e kriz ile ilgili 2 öneride bulundu

-Zorunlu çalışan sayısı değil zorunlu sayfa sayısı azaltılmalı

-İlan ücretlerine en az yüzde 50 oranında zam yapılmalı