10 milyon yıl önce Kayseri'de yaşayan filin kemikleri bulundu

Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki Yamula Baraj Gölü çevresinde geçen yıl, keçi otlatan çoban Murat Adıyaman'ın mesaisine dev filin kemikleri eşlik etti.

10 milyon yıl önce Kayseri'de yaşayan filin kemikleri bulundu

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Yamula Baraj Gölü çevresindeki Çevril ve Taşan Mahallelerinde milattan 9-10 milyon yıl önce yaşadığı sanılan fillere ait kafatası ve kalça kemikleri bulundu.

Bir çoban tarafından bulunan fosillerle ilgili yetkililerin durumdan haberdar olmasının ardından Kayseri Belediyesi’nin desteğiyle Hacı Bektaş Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi tarafından bölgede araştırma başlatıldı.

İlk incelemelere göre, kemiklerin 10 milyon yıl önce Kapadokya’da yaşayan ‘Konobledon’ türü 4 dişli fil türüne ait olduğu belirlendi.

“BU BOYUTTA ÖRNEĞİ YOK”

Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Okşan Başoğlu “Bulgular kesinleşirse Anadolu’da bulunan ilk ‘Konobledon’ olacak. Eğer bu başka bir türse dünyadaki tek örnek olacak” dedi. Hacı Bektaş Üniversitesi Güzel Sanatlar Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan ise “Bu boyutta ve sağlamlıkta dünyada başka örnekler yok. Aynı bölgede 3 toynaklı at fosilleri de bulundu” diye konuştu.