'1.5 milyon inşaat işçisi işsiz kalabilir'

Yapı ruhsatlarında yüzde 40'ın üzerinde düşüş görülmesinin inşaat sektöründe çalışan 1.5 milyon işçiyi daha işsiz bırakabileceği belirtildi.

'1.5 milyon inşaat işçisi işsiz kalabilir'

TÜİK’in dün açıkladığı ocak-eylül dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerinde, geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl yüzde 40’ı aşan oranda düşüş yaşanmasının işsizliğe yansıması muhtemel sonuçlarına ilişkin çarpıcı bir yorum geldi.

AKP’li ‘muhalif’lerin gazetesi Karar‘ın ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, açıklanan rakamları “Kısaca ‘harç bitti – yapı paydos’ hali söz konusu.” diye yorumlarken, inşaat sektöründe 2 milyonun üzerine çalışanın bulunduğunu, eldeki projeler bittiğinde yapılacak yeni bir iş de olmaması nedeniyle yapı izinlerindeki düşüşlerle paralel olarak yaklaşık 1.5 milyon işçinin işsiz kalmasının beklenebileceğini belirtti.

Kahveci’nin yazısında o bölüm şöyle:

“Geçen yıl Temmuz-Eylül arasında 524 bin dairelik bina yapmak için ruhsat (bina yapımı için ilk izin) alan inşaat firmaları bu yıl aynı üç aylık dönemde sadece 135 bin daire yapmak için ruhsat almış. Olayı biraz daha değişik ifade edelim: Geçen yıl 3. çeyrekte 4 daire yapmak için izin alan inşaatçılar artık 1 daire yapacaklar.

Konut (ikamet amaçlı) bina yapımında bu yılın ilk 9 ayında ruhsat başvurusu da yüzde 60 daralmış oldu.

Kısaca ‘harç bitti – yapı paydos’ hali söz konusu.

Hatırlarsanız bir kaç aydır inşaat işinin epey bir süre daha canlanmasının zor olduğunu yazıyordum. Açıklanan veriler bunu net gösteriyor.

Gösteriyor da bizim şimdi düşünmemiz gereken başka bir şey var. Bu inşaat sektöründe 2 milyonun üzerinde çalışan var.

Sektörün elindeki işleri bitirdiğinde yapacak yeni iş nerede ise yok gibi. 2 milyon çalışanın (eğer aynı orantıda ise) daire yapımındaki düşüşe bakıldığında yaklaşık 1,5 milyonu işsizler ordusu için potansiyel oluşturuyor.

Hemen aklınıza inşaat kredi faizlerini düşürmek gelmesin. Zaten çok daha kıt olan sermayeyi yine betona gömersek hiç ama hiç kalkınma şansımız kalmaz.”