Zarrab davasında hakimden Erdoğan sorusu

ABD'de bir yıldır tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab'ın dünkü duruşmasında hakimde Erdoğan'la yapılan görüşmeyi sordu.

Zarrab davasında hakimden Erdoğan sorusu

ABD’de bir yıldır tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab dün yeniden hakim karşısına çıkarken, duruşmaya Zarrab’ın yeni avukatlarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşme damga vurdu.

Zarrab’ın savunma ekibine katılan ABD eski Adalet Bakanı Michael Mukasey ve New York eski Belediye Başkanı Rudolp Giuliani’nin Türkiye’de Erdoğan ile yaptıkları görüşme, Amerikan medyasının da davayı yakından izlemesine neden oldu.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu‘nun haberine göre dün yapılan duruşmada Hakim Richard Berman, Zarrab’ın yeni avukatları eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey ve New York eski Belediye Başkanı Rudolp Giuliani’nin davadaki rollerini sorguladı. Zarrab’ın da hazır bulunduğu duruşmada Hakim Berman, Giuliani ve Mukasey’in rollerinin tartışmasız bir şekilde mahkemenin işi olduğunu söyledi. Berman, yasal işlemlerin bütünlüğünü sağlamakla görevli olduğunu belirterek iki avukatın davadaki rollerini sorgulamakla yükümlü olduğunu belirtti. Soruşturmayı da genişletip ilerleyen safhalarda sürdüreceğini belirtti.

 Erdoğan’la görüşme sorusu: ‘Diplomatik çözüm’ arayışı 

Savcılığın “Zarrab’ın yeni avukatları Mukasey ve Giluani’nin 24 Şubat sonrasında Türkiye’ye gidip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü” iddialarını Zarrab’ın baş avukatı Benjamin Brafman cevapladı. Brafman, iki avukatın Türkiye gezisini davaya diplomatik çözüm arayışı olarak değerlendirdi. Geziden Amerika Adalet Bakanlığı ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın haberi olduğunu da doğruladı.

Avukat sayısız belirsiz

Hakim Berman, Zarrab’ı kaç avukatın savunduğunu artık sayamadığını belirterek, Brafman’a Zarrab’ı savunan toplam kaç avukat olduğunu sordu. Brafman soruyu, “Cevap vereceğim bir şey değil’ diye yanıtladı. Hakim Berman, Mukasey ve Giluani’nin davada adı geçen mağdur sekiz bankanın da temsilcileri olmaları gerekçesiyle savcılığın talep ettiği çıkar çatışması olduğu iddiasıyla ilgili 24 Nisan’da yeniden bir duruşma yapılmasına karar verdi.