"Yüzde 50+1 'Hayır' çıksa ertesi sabah gök kubbeyi başımıza yıkarlar"

Hürriyet'in AKP'li yazarı Abdülkadir Selvi, CHP'nin referandum politikasını değerlendirdiği yazısında AKP cephesinin yorumlarını aktardı.

Hürriyet gazetesinin iktidara yakın köşe yazarı Abdülkadir Selvi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun referandum üzerine politikasını değerlendirdiği yazısında AKP cephesinin yorumlarını aktardı.

Selvi’nin yazısına göre, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandumdan çıkacak yüzde 50+1’lik bir ‘Hayır’ sonucu halinde CHP’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı hemen ertesi sabah istifaya çağıracağını söylüyor. Aynı şekilde AKP’li ‘stratejistler’ de ‘Hayır’ sonucu halinde “hemen erken seçim çağrısı yapıp, gök kubbeyi başımıza yıkmaya çalışırlar.” yorumunu yapıyor. CHP’nin ‘yumuşak’ üslubu nedeniyle bir tek ‘Rabia’ işareti yapmadığının kaldığına dikkat çeken Selvi, AKP’nin ‘tuzak’ olarak değerlendirdiği bu üslup nedeniyle en az yüzde 55’lik ‘anlam bir evet’ sonucu için çalıştığını belirtti.

Selvi’nin bugünkü yazısında o bölüm şöyle:

“Şu sıralarda söz konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti olunca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağzından bal damlıyor. CHP liderinin bir tek Rabia işareti yapmadığı kaldı. CHP liderinin yumuşak üslubu, cephesinde memnuniyetle karşılanıyor mu? AK Parti, CHP’nin bu stratejisini, evet verebilecek olan seçmeni uyutma taktiği olarak görüyor.

Kılıçdaroğlu’nun, “Hayır çıkarsa bir şey olmayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak devam edecek. AK Parti iktidarı sürecek. Başbakan Binali yıldırım 2019’a kadar başbakan olarak yerinde kalacak” şeklindeki sözleri ise, ‘tehlikeli bir tuzak’ olarak değerlendiriliyor.

Başkanlığını gazeteci Sinan Burhan’ın yaptığı Anadolu Yayıncılar Derneği’nin programı nedeniyle Kızılcahamam’da birlikte olduğumuz Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Hayır çıkarsa o sabah Cumhurbaşkanı’nı istifaya çağırırlar. CHP şimdilik evet verecekleri uyutmaya çalışıyor” dedi.

AK Parti strateji heyetinin toplantısında yapılan değerlendirme de benzer şekilde: “Yüzde 50+1 bir hayır çıksa, CHP o sabah iktidarın meşruiyetini tartışmaya açar, Cumhurbaşkanımızı rahatsız etmeye başlarlar. Hemen erken seçim çağrısı yapıp, gök kubbeyi başımıza yıkmaya çalışırlar.”

Referandumda çıkacak olan sonuç, siyaseti yeniden dizayn edecek. AK Parti’de hedef, yüzde 55 artıyla anlamlı bir evet çıkarmak.”