Yıldırım'dan ABD'ye çağrı: YPG'yi bırakın, yeniden bize geri dönün

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Başbakanı Theresa May ile yapacağı görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu.

Yıldırım'dan ABD'ye çağrı: YPG'yi bırakın, yeniden bize geri dönün

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Başbakanı Theresa May ile yapacağı görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu.

Londra’ya yapacağı ziyareti öncesinde açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, kendisine yöneltilen ABD’nin YPG’ye bundan sonra silah vermeyeceğine ilişkin açıklamayla ilgili, “ABD her defasında bize bunun bir mecburiyet olduğunu söyledi. DEAŞ da temizlendiğine göre artık böyle bir mecburiyet de ortadan kalkmış durumda. Beklentimiz biran önce bu ortaklığı sona erdirmeleri ve gerçek ortaklarına, müttefiklerine geri dönmeleri.” yorumunu yaptı.

Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaların satır başları şöyle oldu:

Theresa May ile yapılacak olan görüşmenin konu başlıkları:

Suriye başta olmak üzere bölgesel konularda müzakereler yapacağız. Soçi toplantısının sonuçlarını değerlendireceğiz. Soçi’nin BM şemsiyesinde Cenevre’de kalıcı barışan giden yolu açan en önemli süreç olduğunu tüm taraflar kabul ediyor. Suriye’de, Irak’ta iç savaşın tamamen sona erdirilmesi, terör örgütlerinden bu toprakların arındırılması, tüm etnik kimliklerin katılacağı, yeni Suriye devletinin teşkili, Irak’ta ortaya çıkan durumun değerlendirilmesini Birleşik Krallık ile Türkiye’nin yapabileceği işbirliğini kapsamlı şekilde ele alacağız. Yatırımcılarla da bir araya gelme fırsatımız olacak.

BBC başta olmak üzere, ekonomi ile ilgili politika ile ilgili basın mensupları ile de bir araya gelip Avrupa, Ortadoğu ve bölgesel konuların ele alınacağı toplantılar da gerçekleştireceğiz.

YPG’yi bırakın, yeniden bize geri dönün:

Söz verdiğine göre değerlendirecek konu yok. Biz DEAŞ terör örgütü ile mücadele için PKK’nın kuzenleri olan PYD ile YPG ile bir olup mücadele etmenin doğru olmadığını hep söyledik. ABD her defasında bize bunun bir mecburiyet olduğunu söyledi. DEAŞ da temizlendiğine göre artık böyle bir mecburiyet de ortadan kalkmış durumda. Beklentimiz bir an önce bu ortaklığı sona erdirmeleri ve gerçek ortaklarına, müttefiklerine geri dönmeleri.