Yandaşlar iddia etti, TSK'da "Kemalist kalkışma" soruşturması başladı

Genelkurmay Başkanlığı'nın yandaş yazarların "Kemalist askerlerin kalkışma hazırlığı" iddiaları üzerine adli ve idari soruşturma başlattığı öğrenildi.

Yandaşlar iddia etti, TSK'da

Genelkurmay Başkanlığı’nın yandaş yazarların “Kemalist askerlerin kalkışma hazırlığı” iddiaları üzerine adli ve idari soruşturma başlattığı öğrenildi.

Odatv‘ye açıklamada bulunan emekli Askeri Hakim Ahmet Zeki Üçok, AKP’ye yakın bazı köşe yazarlarının iddiaları üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın soruşturma başlattığını söyledi. Üçok, soruşturma talimatını bizzat Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın verdiğini de ifade etti. Üçok ayrıca kendisinin de tanık olarak ifadeye çağrılacağını anlattı. Üçok, kendisinin dışında konu üzerine yazan ve açıklamalarda bulunan isimlerin de çağrılmasını beklediğini söyledi.

Ahmet Zeki Üçok, “Hem adli hem idari soruşturma açıldı. İdari soruşturmayı Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’nda bir heyet yürütüyor. Adli soruşturmayı ise Genelkurmay Askeri Savcısı yürütüyor” dedi.

Alçı ve Küçük iddia etmişti

Milliyet’in AKP’li yazarı Nagehan Alçı, 28 Şubat tarihinde şunları yazmıştı: “22 Şubat’ta TSK’da subay ve astsubaylara başörtüsü yasağı kaldırıldı. Bunun hemen ertesinde, 23 Şubat’ta yukarıda tarif ettiğim TSK içindeki sözde sol Kemalist duyarlılığa sahip darbeci zihniyette ‘kıpırdanma’ başladı. Ankara ve İstanbul’da bir şey yoktu ama İzmir’den batıya doğru bir homurdanma, bir askeri hareketlilik vardı. Devletin bazı birimleri de teyakkuza geçmişti. Hürriyet’in haberi bu hareketlilik sürerken, 25 Şubat’ta geldi.”

AKP’nin medyadaki tetikçilerinden Cem Küçük de “Şimdi bu isyan bayrağı açmak isteyen yüzde dokuz-onluk kesim Kemalistler..” diyerek Alçı’ya destek vermişti. Son olarak Star yazarı Lütfü Oflaz bugünkü köşesinde, “Kemalistler şu anda Kemalist rejimi, Kemalist vesayeti koruyup kollama adına bir darbe için pusudadır!” diye yazdı.