Vize krizinin ardından bir başkonsolosluk çalışanına daha gözaltı kararı daha

ABD ile Türkiye'nin dün gece yaşanan kriz sonucu karşılıklı olarak vizeleri durdurmasının altından Başsavcılığın dün sabah verdiği yeni bir gözaltı kararı çıktı.

Vize krizinin ardından bir başkonsolosluk çalışanına daha gözaltı kararı daha

ABD ile Türkiye’nin dün gece yaşanan kriz sonucu karşılıklı olarak vizeleri durdurmasının altından Başsavcılığın dün sabah verdiği yeni bir gözaltı kararı çıktı.

Geçtiğimiz günlerde tutuklanarak ceza evine gönderilen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’dan sonra dün sabah Amerikan Konsolosluğu’nda Emniyetle ilişkileri götüren yeni bir isim için tutuklama kararını tebliğ edildi.

Tutuklama kararı verilen kişinin de Türk vatandaşı olduğu ve eşinin “FETÖ’nün” çağrısından sonra Bank Asya’ya para yatırdığı da saptandı.

Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı da belirtiliyor.

17-25 Aralık öncesi, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan firari Zekeriya Öz ve operasyonu düzenleyen emniyet müdürleri ile düzenli olarak telefonla görüştüğü iddia edilen ABD Başkonsolosluğu’nda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

http://gazetemanifesto.com/2017/10/05/abd-baskonsolosluk-calisani-casusluktan-tutuklandi/