VİDEO | İsmailağacı olduğu söylenen yeni vali makamına tekbirlerle oturdu!

Yeni atanan bir valiye tekbirli karşılama töreni.

VİDEO | İsmailağacı olduğu söylenen yeni vali makamına tekbirlerle oturdu!

Yeni Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Valilik binasında İsmailağa cemaati üyeleri tarafından tekbirlerle karşılanarak makamına oturtuldu.

İsmailağa cemaatiyle yakın ilişkide olan bürokratların yükselmesinin son örneği yeni atanan Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu oldu. Sakarya’nın yeni valisi, cemaat müritleri tarafından karşılanarak makamına oturtulurken, tekbir getirenler cihada gidercesine Valilik binasını inletti.

Halk TV‘nin haberine göre, Vali Balkanlıoğlu makamına geldiğinde, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananlardan bahsederek, “İyi püskürttünüz” ifadesini kullandıktan sonra, “Aranızda gazi olan var mı?” diye soruyor. Bir iki kişinin elini kaldırdığı görünüyor.

Cemaatçi vali patlayan cephanelik olayıyla gündeme gelmişti

Türkiye İrfan Balkanlıoğlu’nu, Afyon’da 2012 yılında askeri cephanelikte 25 askerin yaşamını yitirdiği patlamanın ardından kente gelen dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’e sucuk, kilim ve satranç takımı hediye etmesiyle tanımıştı. Türkiye’nin büyük acıya büründüğü olayda bu hediyelerin verilmesine yönelik eleştirilere Vali Balkanlıoğlu, “Reklamın iyisi, kötüsü olmaz” diyerek yanıt vermişti.

İsmailağa bağlantısı nereden?

24. Dönem CHP Kırklareli milletvekili Mehmet Kesimoğlu, TBMM’ye sunduğu önergede dönemin Başbakanı Erdoğan’a “Afyon’da içkiyi yasaklamaya kalkan Vali Balkanlıoğlu’nun ağabeyi Metin Balkanlıoğlu, İsmailağa cemaatinin önde gelen ismidir. Valinin de bu cemaatle ilişkisi var mıdır ? Göreve devam etmesinde cemaat ilişkileri mi etkilidir ?” diye sormuştu.

Kesimoğlu ayrıca, İrfan Balkanlıoğlu’nun kaymakamlık döneminde AKP hükûmeti tarafından Rize’ye Vali olarak atanmak istendiğini, ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından engellendiğini de savunmuştu.

Valinin kardeşi Metin Balkanlıoğlu’nun İsmailağa cemaatinin iki numarası olduğu da ortaya çıkmıştı.

İrfan Balkanlıoğlu ’nun kardeşinin, İsmailağa cemaatinin 2 numaralı ismi olduğu ortaya çıktı. ‘’Abdülmetin Hoca’’ adıyla tanınan Metin Balkanlıoğlu’nun, cemaatin 700 milyar lirasını batırdığı öne sürülen Sauna çetesinin lideri Kasım Zengin’i yargılayıp ölümle tehdit ettiği de soruşturma konusu olmuştu.