Üniversite sınavları sil baştan değişiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası TEOG'un ardından LYS de kaldırılıyor.

Üniversite sınavları sil baştan değişiyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine kaldırıldığını açıklanan TEOG’dan sonra, yine Erdoğan’ın değişeceğini duyurduğu LYS ile ilgili de MEB ve YÖK’ün bir süredir yeni bir model üzerinde çalıştığı açıklandı.

AKP’nin yayın organlarından Sabah‘ta yer alan habere göre, MEB ve YÖK  birbiriyle uyumlu ortak bir model üzerinde uzlaşacak.

Habere göre, öne çıkan modelin satır başları şöyle:

-Buna göre, üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) lise başarısının daha çok etkili olması öngörülüyor. MEB’in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda bu sınav sonucuyla üniversite bazı bölümlere sınavsız yerleştirme söz konusu olabilecek.

-Lisans programlarında ise merkezi sınavlar ön görülüyor. Ancak meslek yüksekokulu ve açıköğretimler sınavsız yerleştirildikten sonra lisans için yaklaşık 500 bin öğrencinin merkezi sınava katılması amaçlanıyor.

-LYS yerine öngörülecek yeni modelde öğrencilerin tek bir sınavla bir yıl boyunca tüm hayatlarını stres altına almamaları için ÖSYM’nin yıl içinde eş değer sınavlar yapması gündeme gelecek. Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

-Üniversiteler kalitelerine göre A-B-C sınıfı akreditasyon notları alacak ve sürekli bir üst kaliteye atlanması için program uygulanacak. Uzun vadede üniversiteler arasındaki kalite farklılığı kapandığında üniversitenin ilgili bölümlerinin tercihleri doğrultusunda öğrenci alımı sınavsız gerçekleşebilecek.