"Ucube kararlar valisi": 30 Ağustos yasak, Gökçek'in festivali serbest

Ankara Valiliği'nin kentte tüm toplu etkinlikleri yasaklama kararına tepki var.

Ankara Valiliği’nin açlık grevindekki tutuklu eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amaçlı eylemleri gerekçe göstererek kentte ağustos tüm toplu etkinlikleri “OHAL” gerekçesiyle yasakladı. Valiliğin kararının 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını da kapsadığı öğrenildi.

Valiliğin “kamu güvenliğini tehlikeye düşürebileceği” gerekçesiyle getirdiği yasak, akıllara Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği 7. Uluslararası Büyük Ankara Festivali’ni getirdi. Ancak festivalin iptal edilmediği belirtildi.

Sözcü‘nün aktardığına göre belediye yetkilileri, valilikten tüm izinlerin alındığını ve güvenlik önlemlerinin sağlandığını, festivalin süreceğini bildirdi.

Valiliğin yasağı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını da kapsıyor. Geçtiğimiz yıl CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde Kızılay’dan Anıtkabir’e yürümüştü.

“Ucube kararlar valisi”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, yasağa tepki gösterdi. Yılmaz, “Ankara Valisi bu yasak kararıyla ‘Ucube kararlar Valisi’ sıfatıyla tarihe geçecek. Ankara cezaevi değil kendisi de başgardiyan değil. Ankara halkı da bu ucube kararla yönetilmeye layık değil. Gün akşama kavuşmadan bu karar derhal geri alınmalıdır” dedi.